+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Vandana Shiva kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Vandana Shiva kimdir
  Vandana Shiva kimdir


  Vandana Shiva (5 Kasım 1952), Hintli çevreci ve küreselleşme karşıtı yazar.Delhi'de yaşayan Shiva'nın 20'den fazla kitabı bulunmaktadır. Fizik eğitimi alan Shiva, 1975 yılında Western Ontario Üniversitesi'nden "Kuantum Teorisinde Saklı Değişkenler ve lokalite" tezi ile felsefe doktarası aldı.Uluslararası Küreselleşme Forumu'nun önderlerinden olan Shiva, aynı zamanda Alternatif-küreselleşme olarak bilinen küresel dayanışma hareketinin de önemli bir figürüdür.

  Doktora ünvanını aldıktan sonra Hindistan'a dönen Shiva, Hindistan Bilim Enstitütüsü'nde, teknolojinin ekolojiye etkileri ve çevre politikaları konularında disiplinler arası araştırmalar gerçekleştirdi. 1982 yılında biyolojik çeşitliliğin korunmasını amaçlayan Bilim, Teknoloji ve Araştırma vakfını (RFSTE) kurdu. 1991 yılında ise, yerel tohumlar ve çeşitliliğinin korunmasını hedefleyen, kelime anlamı “dokuz tohum” olan Navdanya’yı kurdu.2000 yılında, biyolojik çeşitliliğin ve geleneksel tohumların, çok uluslu biyogenetik şirketleri tarafından tahakküm altına alınmasına karşı yazdığı Çalınmış Hasat (Stolen Harvest) adlı kitabı ile dünyada fenomene dönüştü 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Dünyaca ünlü ekoloji düşünürü ve araştırmacıdır. Bir çok faaliyetleri vardır bunlardan bazıları, gıda güvenliği ve bazı büyük şirketlerin egemenliğinde ki küreselleşmeye karşı kırsalda yaşayan yoksulların haklarını korumaya yöneliktir.
+ Yorum Gönder