+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Dertli Yazılar dertli fotolar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Dertli Yazılar dertli fotolar
  Dertli Yazılar

  Telli sazdır bunun adı
  Ne ayet dinler, ne kadı
  Bunu çalan anlar kendi
  Şeytan bunun neresinde?

  Dertli gibi sarıksızdır
  Ayağı da çarıksızdır
  Boynuzu yok, kuyruksuzdur
  Şeytan bunun neresinde?

  Bolu ile Gerede arasında Yeniçağ bucağının Şahnalar köyünde 1772 yılında doğan Dertli, 1845 yılında Ankara'da ölmüştür. Mezarı Gerede yakınlarında Esentepe'de dir.. Sonradan anayol üzerinde bir tür "Anıtmezar" yapılmıştır.

  Dertli'nin asıl adı İbrahim'dir. Babası Ali adlı bir çiftçidir. Dertli'nin babasının ölümünden sonra köyün Halil Ağası küçük yaşta babasız kalan Dertli'nin babadan kalma tarlasını, mallarını davarlarını elinden alır. Dertli de, yakın köylerden birindeki akrabalarının yanına gitmek zorunda kalır.

  Sonraki yaşamı özetle şöyle: Üç yıl İstanbul'da, Konya'da , on yıl Mısır'da kalmış. Sonra yine köyüne dönmüş evlenmiş. İki oğlu olmuş. Ama Dertli, birazda ozanlığının verdiği dürtülerle olsa gerek, alıştığı başı boş gezginciliğinin dürtüsüyle yine yollara düşmüş. Orta Anadolu'da dolaşmış. 1826'da İstanbul'a gitmiş, kısa süreli birkaç memurluk yapmış, sonra da Ankara'ya gitmiş, orada ölmüş.

  Dertli'nin ilk takma adı "Lütfi"dir. Genellikle, kullandığı "Dertli" takma adının yaşamının güçlüklerinden geldiği söylenir, ama bir başka söylenti de bir sevi yüzünden kendisini usturayla öldürmeye kalkıştığı için "Dertli" adını aldığı yolundadır. Dertli hem aruz, hem hece ölçülerini kullanmıştır. Divanı vardır. Ancak, asıl ününü, ozanlık değerini hece ölçüleriyle yazdığı şiirlerinde göstermiştir. Bektaşi'dir. Tekke ve Divan edebiyatım çok iyi bildiği anlaşılıyor. Divan edebiyatım bilmesi, kent kültürüyle ilişki kurması Dertli'nin de dilinde, söyleyişinde bu kültürün izlerini bırakmıştır. Dertli'nin Gevheri, Aşık Ömer, Fuzuli gibi ozanlardan etkilendiğini gösteren belirtileri bulma olanağı vardır.

  Çağının ünlü yaygın, kişiliği etkin birkaç ozanından biri olduğu kuşku götürmez. Tek kitabı Dertli Divanı birkaç kez basıldı.  <SPAN style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: Verdana"> <STRONG>Taşlama
 2. Mine
  Devamlı Üye

  dertli fotoğraflar

  1zjl8j.jpg

  381389-3-4-ce2ee.jpg

  Dertli insan Resimleri.jpg

  hqdefault.jpg
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dertli demek bilindiği gibi derdi olan kişi anlamına gelmektedir. bunun dışında dertli olan kişi bilindiği gibi sürekli olarak mutsuz ve tedirgindir. bunu dışında edebiyatta bir çok şiir ve yazıda dertli olmak konusu ele alınmıştır. gerçi neden bunu söyledim bilmiyorum.
+ Yorum Gönder


dertli resimler,  dertli,  dertli fotolar,  dertli fotoğraflar,  dertli yazıları