+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda ENVER DEMİRBAĞ (Mahalli Sanatçı ve Kaynak Kişi) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  ENVER DEMİRBAĞ (Mahalli Sanatçı ve Kaynak Kişi)
  ENVER DEMİRBAĞ


  enverdemrba1.jpg

  (Mahalli Sanatçı ve Kaynak Kişi) Mendilim İşle Yolla
  İşle Gümüsle Yolla Diyar Yar
  Haldan Bilmez Diyar Yar
  Söz Anlamaz Ne Çare  İçine Beş Elma Koy
  Birini Dişle Yolla Diyar Yar
  Halden Bilmez Diyar Yar
  Geçti Ömrüm Ne Çare

  Harput müziğinin günümüzdeki en iyi temsilcilerinden biri de; 1935 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde doğmuş olan Enver Demirbağ’dır. Enver Demirbağ, eskiden Harput müziğinin icracıları olan hafızlardan, Harput makamlarını ve müzik geleneğini daha çocuk yaşta öğrenmeye başlamıştır. Bunların başında ise, Hafız Mustafa Süer ve Hafız Osman Öğe gelmektedir. Enver Demirbağ, Harput müziği ile ilgili bütün repertuarını, Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Folklor Arşivi’ne kazandırmıştır. Bu eserlerin sayısının 115 olması; Enver Demirbağ’ın repertuarının, Hafız Osman Öğe’den öğrendikleri ile sınırlı kaldığını göstermektedir.

  Harput müziğinin icrasında gelenek çok önemlidir. Yukarıda da belirtildiği gibi, Harput’ta eskiden müzikle uğraşanların çoğu hafızlıktan gelmedir. Usta çırak usûlü ile müziğe ilgisi ve yeteneği olan insanlar yetiştirilmiş, eserler ağızdan ağıza, kulaktan kulağa aktarılarak günümüze kadar taşınmıştır. Enver Demirbağ’ da bu hafızlardan, özellikle Hafız Osman Öge’den öğrendiği Harput müziğini ve makamlarını, kendisinden sonra ki nesile yine aynı geleneksel usûllerle aktarmıştır. Günümüzdeki yeni nesil bazı icrâcılarda, Enver Demirbağ’ın nağmelerini ve tavrını, hatta bazı nağmelerdeki detonelerini dahi görmek mümkündür. Zaten bu müzik icrasındaki başarının ölçüsü de; yapılan nağmelerin bir önceki kuşağın yaptığı nağmelere ne kadar benzediğidir.

  Enver Demirbağ, Elazığ- Harput müziğinin en iyi icracılarından birisidir. T.R.T. halk müziği repertuarında Enver Demirbağ’dan derlenmiş bir çok Harput türküsü bulunmaktadır.

  Öğr.Gör.Savaş EKİCİ


  Kaynaklık ettiği türkülerden bazıları:

  Ahçiği yolladım urum eline, Bir şuh-i sitemkar yine saldı beni derde, Mendilim işle yolla, Oy akşamlar akşamlar
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  1935 yılın da Elazığ ın Palu ilçesin de doğmuş olan Enver Demirbağ Enver Demirbağ, Harput müziği ile ilgili bütün repertuarını, Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerini göz önüne almıştır.
+ Yorum Gönder