+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Er Mustafa Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Er Mustafa Biyografisi
  Er Mustafa

  Ol ilm-i hikmetten haber almayan
  Götürdüler seni dara ne minnet
  Gülün goncanın kadrini bilmeyen
  Ahiri karışır kara ne minnet

  orhangazi.jpg

  Er Mustafa’m sözün atma yabana
  Yatacak yer gerek bu şirin cana
  Cehd et meylini ver mah-i tabana
  Sen aşık olursan yara ne minnet
  Edirne valisi Süleyman Paşanın oğludur. Ölüm ve doğum tarihleri belli değildir. Tahminen 50-60 sene evvel 63 yaşında iken Ziniski’de öldüğü söyleniyor. 3 oğlu ve 5 kızı olmuştur. Şairliğe kırk yaşından sonra başlamış, Hatayi’yi üstad tanımıştır. Bu başlayışı çocukları şöyle anlatıyorlar: “Kendisine Hızır tarafından bir elma verildi. Yarısını kendisi, yarısını da karısı yedikleri takdirde iyi bir aşık olacakları söylendi. Kadından aşık mı olur, diye karısına bir şey vermeyip hepsini kendisi yedi. Neler olduysa, işte bundan sonra oldu; ölünceye kadar kaynayıp, coştu.”

  Yalnız nefes ve duvazlar değil, güzel aşk şiirleri de söyleyen Er Mustafa, birçok mecmua ve cönklerde Kul Mustafa ile karıştırılmıştır. Sadettin Nüzhet dahi aynı şahıs zannıyle Er Mustafa’nın bir şiirini Kul Mustafa’nınkiler arasında neşretmiştir. Tabiidir ki, şairlerin muhitine göre (Kul) ve (Er) kelimelerinin değiştirilmek suretiyle birininkinin diğerine mal edilmesi ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmak gerekir. Oğlundan aldığım ve Er Mustafa’nın olduğunu tahmin ettiğim şiirlerinden beş örnek veriyorum.  Divriği Şairleri-İbrahim Aslanoğlu
  İstanbul 1961
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Er Mustafa Edirne Valisi Süleyman Paşanın oğludur ölüm tarihi ve doğum tarihi belli değildir Tahminen 50-60 sene evvel 63 yaşında iken Ziniski’de öldüğü söyleniyor. 3 oğlu ve 5 kızı olmuştur.
+ Yorum Gönder