+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Garip Bektaş Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Garip Bektaş Biyografisi
  Garip Bektaş  Hakikat bağından derdiğim çiçek
  Kokusu ne güzel gülü ne güzel
  Kırkların ceminde gördüğüm gerçek
  Sakisi ne güzel hali ne güzel


  Garip Bektaş gonca gülü derince
  Muhabbet sevgisi kalbe girince
  Hakkın cemalini kulda girince
  Yaradan ne güzel kulu ne güzel
  Ozanımız Erzurum’un ilimizin Aşkale ilçesinin eski ismi Şoik yeni ismi Özler olan köyünde dünyaya gözünü açmış. Bu değerli Ozanımız babası Mehmet Ali Ağa, anası Ballı hanımdır. Ozan Garip Bektaş’ın daha önce yayınlanmış olduğu Geldim - Gördüm - Gezdim isimli üç şiir kitabı vardır.

  Ozan Garip Bektaş 1952 yılında köyünden ayrılmak zorunda kalır ve her Anadolu genci gibi o da İstanbul’a gelir. Ozan Garip Bektaş bir türlü doğru dürüst iş bulamaz, çektiği çilelerden sonra askerlik çağının geçtiğinin farkında bile olmaz. Bir gün gider askerlik şubesine müracaat eder. 1963 yılında İzmir Bornova 57. Topçu Tugay’ında asker olur.

  1965 yılında terhis olduktan sonra tekrar İstanbul’a döner ve bir müddet seyyar işlerde çalıştıktan sonra 976 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde kadrolu işçi olarak işe giren ozan, bu iş yerinden 1999 yılında emekli olur. Bu zaman içinde yine güzel şiir yazmasını devam ettiren ozanımız, Yazdım isimli dördüncü kitabını tamamlar.

  Çağımızın en verimli ozanlarından biri olan Aşık Garip Bektaş’ın ellinin üzerinde kasetlere okunmuş eseri vardır. Gidiyorum isimli dördüncü kitabını hazırlamaktadır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Garip bektaş değerli bir hozanımız olup babası Mehmet Ali Ağa, anası Ballı hanımdır.Ozan Garip Bektaş 1952 yılında köyünden ayrılmak zorunda kalır ve her Anadolu genci gibi o da İstanbul’a gelir.
+ Yorum Gönder


aşık garip bektaş şiirleri