+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Nathaniel Hawthorne Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Nathaniel Hawthorne Biyografisi
  Nathaniel Hawthorne (Nathaniel Hawthorne Kimdir


  Nathaniel Hathorne Hawthorne (d. 4 Temmuz 1804 - 19 Mayıs 1864) ABD'li roman ve kısa hikâye yazarı.

  Nathaniel Hathorne 1804'te Salem, Massachusetts kentinde doğdu. Babası Nathaniel Hathorne ve annesi Elizabeth Clarke Manning Hathorne'dur. Nathaniel daha sonra Salem cadı mahkemelerinde yargıç olan John Hathorne'un da dahil olduğu, akrabalarından ayrı durmak için soyadına "w" harfini ekleyerek "Hawthorne" yaptı. Hawthorne Bowdoin College'e gitti ve 1825'te mezun oldu.

  Geleceğin başkanı Franklin Pierce ve geleceğin şairi Henry Wadsworth Longfellow onun bu okuldaki sınıf arkadaşları arasındaydı. Hawthorne ilk çalışması olan Fanshawe adlı romanı 1828'de ismini kullanmadan yayımladı. O birkaç kısa hikâyesini çeşitli mecmualarda yayımladı ve daha sonra bunları 1837'de Twice-Told Tales adıyla derledi. Ertesi yıl Sophia Peabody ile nişanlandı. 1842'de Peabody ile evlenmeden önce gümrük dairesinde çalıştı ve bir Transandantalist Ütopik camiaya katıldı.

  Çift önce Concord, Massachusetts'deki The Old Manse'a, daha sonra Salem, the Berkshires'a ve sonra da Concord'daki The Wayside'a taşındı. The Scarlet Letter 1850'de yayımlandı bunu diğer romanlar izledi. Siyasi bir atama Hawthorne ve ailesini Avrupa'ya taşıdı, aile 1860'ta tekrar The Wayside'a döndü. Hawthorne 19 Mayıs 1864'te öldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Nathaniel Hawthorne 4 Temmuz 1804 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. Önemli bir yazarlardan biridir. Özelikle roman ve kısa hikayeleriyle tanınmaktadır. 19 Mayıs 1864 tarihinde vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder