+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Homeros Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Homeros Biyografisi
  Homeros (Homeros Kimdir


  M.Ö. 8. yüzyılda İzmir'de veya Sakız Adası'nda yaşadığı sanılan Homeros, Yunan duygu ve düşüncesinin ilk ürünleri olan İlyada ve Odysseia adlı destanların derleyicisidir. Troya Savaşı'na ilişkin söylenceleri toplayan İlyada'da, eski Yunanlıların gelenek ve görenekleri, dini ve felsefi inançları ve Çanakkale'nin tarihi coğrafyası hakkında önemli bilgiler vardır.

  homeros.png
  Konusu, kuruluşu ve anlatım yöntemleri bakımından İlyada'dan farklı olan Odysseia'da ise Troya'nın yıkılışından sonra, yurdu İthake'ye dönmek üzere yola çıkan Akha önderlerinden Odysseus'un 10 yıl süren yolculuğu sırasında başından geçen olaylar anlatılır. Bu destanda da aynı türden bilgilere rastlamak mümkündür.

  M.Ö. 4. yüzyılda Atina'da yazıya aktarılan Homeros Destanlarındaki dini anlayış, Atinalılar tarafından aynen benimsenmiş ve İlyada ve Odysseia, Yunan eğitiminin temeline yerleştirilmiştir. Bunların Yunan toplumundaki işlevi, M.Ö. 4. yüzyılda Platon'un Devleti'nde eleştirilinceye dek hiç sorgulanmamıştır.

 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Yaşamı hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Homeros antik çağda yaşamış bir iyonyalı bır ozandır M.Ö. 8. yüzyılda ölmüştür.
+ Yorum Gönder


homeros