+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Carlo Collodi Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Carlo Collodi Biyografisi
  Carlo Collodi (Carlo Collodi Kimdir


  Hayatı;
  1826 yılında, Floransa’da doğdu. Eserlerinde Carlo Collodi ismini kullanan yazrın gerçek adı; Carlo Lorenzini’dir. Babası; aşçı ve uşak olarak çalışmaktaydı. Bütün çocukluğu ve okul hayatı Floransa’da geçti. Collodi; gazeteci olarak çalışmaya başladı ve çeşitli gazeteler de yazılar yazdı. Kendi gazetesi II Lampione’yi* çıkarmaya başladıysada, hükümet tarafından, gazetesi kapatıldı. Fransız peri masallarından çeviri yapmaya başlayan yazar, büyük bir başarı kazandı. Bu başarı üzerine, sadece çocuklar için yazmaya karar verdi.. 1881 yılında, tahta bir kuklanın hayatından kısa bir kesit anlattığı yazısı arkadaşı tarafından gazetede yayımlanınca, çocuklar tarafından çok beğenildi. 1940 yılında Walt Disney, Pinokyo karakterini çizgi film olarak tasarladı. 1890 yılında, öldü.  10carlo-collodi-e-seu-ilustre-personagem-pin-quio.jpg


  Pinokyo:
  Tahtadan bir kukla olarak yaratılan Pinokyo’nun tek isteği Gepetto babasının dileği gibi gerçek bir oğlan çocuğu olmaktır. Ama bunu elde edebilmesi için egoist kişiliğinden vazgeçmesi gerekecektir. Bunun için Gepetto’nun sevgi dolu yuvasından ayrılıp dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar.

  Diğer Bir Bilgi


  Carlo Collodi
  Carlo Collodi (Floransa, 24 Kasım 1826 - 26 Ekim 1890), İtalyan gazeteci ve yazardır. Pinokyo romanının yazarı olarak tanınır.
  Walter Ellas Disney (5 Kasım 1901 - 15 Aralık 1966), Amerikalı prodüktör, yönetmen, senarist, ses aktörü ve animatördü.
  Pinokyo, İtalyan yazar Carlo Collodiniye ün kazandıran çocuk romanıdır. Önce 1878de tefrika halinde, sonra 1883te kitap olarak yayımlandı. Pinokyo, küçük bir çocuğa dönüşen bir kukladır; fakat bu kukla akıllı uslu bir çocuk olma niyetine rağmen, daha önceki yaramazlık, tembellik, umursamazlık ve muziplik alışkanlıklarını bırakamaz; bu alışkanlıklar onun başına olmadık işler açar. Bu . eserin evrensel başarısı, Walt Disneyin Pinokyoyu film kahramanı yapmasıyla (1939) daha da arttı.


  Pinokyo, önce Kiraz usta tarafından sıradan bir odun olarak bulunur. Kiraz usta konuşan kütüğü bulunca çok şaşırır. Bu yüzden arakadaşı Gapetto usta ondan kütük isteyince bu konuyu hiç düşünmeden hem ağlayan hem gülen kütüğü ona verir. Böylece asıl . hikaye başlamış olur.


  Tahtadan kuklalar yapan Geppeto çocuk şeklinde bir kukla yapar. Pinokyo adındaki bu tahtadan kukla canlanır ve bir insan gibi yaşamaya başlar. Çocuğu olmayan Geppetto ise Pinokyoyu evladı gibi görmeye başlar.
  Yalnız Pinokyo, hiçbir şeyi gizleyememektedir. Çünkü ne zaman yalan söylemeye kalksa tahta burnu uzar. Lorenzini, Pinokyonun bu doğa üstü güçlerini görüp ondan faydalanmak ister ama niyeti kötüdür.
  Hiç çocuğu olmayan marangoz Geppetto tahtadan yaptığı kuklasının adını Pinokyo koymaya karar verir. Geppetto çok fakirmiş, pinokyoyu okula göndermek ve ona kitap satın alabilmek için çok güçlük çekmektedir.
  Pinokyo türlü türlü yaramazlıklar yapar. Bir keresinde arkadaşıyla birlikte oyuncak kentine gitmiştir. Burada Perşembe günleri okul yoktur ve . hafta sonu okul tatildir. Bu kentte haftanın 5 günü perşembe günüdür ve geri kalan günler hafta sonudur. Çocuklar burada ders çalışmadıkları için eşeğe dönüşmüşlerdir. Satıcı da onları satarak zengin olmuştur. Pinokyo, eşek haliyle tam ölecekken Mavi peri onu kurtarır.
  Tahtadan bir kukla olarak yaratılan Pinokyonun tek isteği Gepetto babasının dileği . gibi gerçek bir oğlan çocuğu olmaktır. Ama bunu elde edebilmesi için egoist kişiliğinden vazgeçmesi gerekecektir. Bunun için Gepettonun sevgi dolu yuvasından ayrılıp dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar.
  Bu yolculuk onun için aynı zamanda bir imtihana dönüşür ve sonunda Pinokyo mavi peri tarafından gerçek bir çocuğa dönüştürülür.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Carlo Collodi 24 Kasım 1826 tarihinde Florans da dünyaya gelmiştir. Pinokyo romanının yazarıdır. Birçok önemli eserleri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


carlo collodi hayatı kısaca,  carlo collodi,  carlo collodi hakkında kısa bilgi,  carlo collodı ile ilgili yazı,  carlo collodı hakkında bilgi,  carlo collodi resmi