+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Henry Fielding Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Henry Fielding Biyografisi
  Henry Fielding (Henry Fielding Kimdir


  (1707-1754). Henry Fielding, Samuel Richardson'la birlikte, İngilizromanının öncüsüdür. Somerset'de Glaston-bııry yakınlarında doğan Fielding, Eton Col-lege'da ve Hollanda'da Leiden Üniversitesi'n*de öğrenim gördü. Edebiyat uğraşının yanı sıra siyasal yergiler yazdı; yargıçlık yaptı.

  henry-fielding.jpg
  Fielding, 1728-37 yılları arasında, zamanın başbakanı Sir Robert Walpole ve yönetimini ağır bir dille eleştiren taşlama niteliğinde bir oyun yazarak sahneye koydu. Ne var ki, hükümet bir oyunun sahnelenmesi için izin alma zorunluğu getiren bir yasa çıkarınca, Fielding bu uğraştan vazgeçmek zorunda kaldı. Geçimini sağlamak için avukatlık yapmaya başladı.
  174()'ta. Samuel Richardson'un, ilk modern İngiliz romanı sayılan Pamela: or Virtue Revvarded ("Pamela ya da Ödüllendirilen Erdem") adlı yapıtı yayımlandı. Bu yapıt büyük bir başarı kazanınca, birçok yazar Pamela benzeri romanlar yazmaya başladı. 1741"de Fielding Pamela'y\ yeren ve alaya alan. An Apology for the Life of Mrs. Shamela Andrews ("Bayan Shamela Andrevvs İçin Bir Savunma") adlı romanını imzasız olarak yayımladı. Bunu kısa bir süre sonra, Fielding'in ilk romanı olan Joseph Andrevvs (1742) izledi. Yazar bu romanında 18. yüzyıl toplumunu son derece ağır ve acımasız bir dille eleştirdi.
  Fielding 1748'de, Londra'daki Bow Street Hukuk Mahkemesi'ne yargıç olarak atandı. Rüşvet yoluyla varlık sahibi olan daha önceki yargıçların tersine, çok dürüst çalışan Fielding hiçbir zaman zengin olamadı. Londra'da hır*sızları yakalamak amacıyla özel bir polis ekibi kurdu. Halkla polis örgütü arasında yakınlık ve işbirliği sağlamak üzere The Covent Gar-den Journal adlı bir gazete çıkardı.
  Fielding 1749'da en önemli yapıtı sayılan Tom Jones'u yayımladı. Romanda olaylar bir aşk öyküsü çevresinde gelişir ve mutlu bir sonla biter. Sevgililerin, gülünç, kötü ya da acınası karakterlerin yer aldığı bu roman, 18. yüzyıl İngiltere'sindeki kent ve taşra yaşantısını son derece canlı ve başarılı bir biçimde yansıtır.
  1754'te gut hastalığı yüzünden Portekiz'e giden Fielding, The Journal of a Voyage to Lisbon ("Lizbon Yolculuğu") adlı yapıtında, deniz yolculuğunun dehşetini ve 18. yüzyılda tıbbın korkunç uygulamalarını dile getirdi. Fielding aynı yıl Portekiz'de öldü ve Lizbon' da gömüldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Henry Fielding 22 Nisan 1707 tarihinde İngiltere de dünyaya gelmiştir. Romanlarıyla tanınmaktadır. Birçok önemli eseri bulunmaktadır 8 Ekim 1754 tarihinde ölmüştür.
+ Yorum Gönder