+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Robert Burns Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Robert Burns Biyografisi
  Robert Burns (Robert Burns Kimdir


  İskoçyalı bir şair olan Robert Burns İngilizce'nin İskoç lehçesiyle yazdığı duygusal şiirleri, şarkıları ve yergileriyle ün kazandı.
  Robert Burns yoksul bir çiftçinin oğlu olarak Ayrshire'de doğdu. Özel öğrenim gördü; Fransızca, biraz da Latince öğrendi. Gençlik yıllarında babasının çiftliğinde çalıştı. Babasının, yıllarca emek harcayarak çalışma­sına karşın, 1784'te her şeyini yitirmiş bir durumda ölmesi Robert'i derinden etkiledi. Yaşadığı dönemde insanlığa aykırı birçok şeye göz yuman dinsel ve siyasal inançları alaya alarak, yergici bir dille şiirler yazdı.
  burnshead1.jpg

  Burns, babasının ölümünden sonra kardeş­lerine bakmak zorunda kaldı. 1786'da Jean Armour adında bir kıza âşık oldu. Kızın babası evlenmelerine izin vermeyince, Jamai­ka'ya gitmeye karar verdi. Yolculuk giderleri­ni karşılamak için ilk kitabı, Poems, Chiefly in the Scottish Dialecfi (1786; "Çoğu İskoç Lehçesiyle Yazılmış Şiirler") yayımladı. Kitap kısa süre içinde büyük bir başarı kazandı. Okurları Burns'ü Edinburgh'a çağırdılar. Şiir­leri çeşitli kesimlerden okurlarca beğenildi, İskoçyalı şair ve eleştirmenlerin övgüsünü kazandı. Kıt kanaat geçinebilen çiftlik yamak­ları bile Burns'ün kitabını almaktan geri kalmıyordu. Ne var ki şair başarısına karşın yoksulluktan kurtulamadı.
  Burns şiirlerinde yakından tanıdığı, sıra­dan ve yoksul insanların duygularını dile getirir. Ayrshire lehçesi, eski İskoç dili ve İngilizce karışımı bir dil kullanarak yazdığı şiirlerinde, insanın doğallığı ve köylülüğün soyluluğu türünden konuları büyük bir usta­lıkla işler.
  Başarısı kanıtlandıktan iki yıl sonra Jean Armour'la evlenen Burns bir çiftliğe yerleşti. Çektiği para sıkıntısı ve sağlığının bozulması onu çalışmaktan yıldırmadı. Eski İskoç şarkı­larını derlemeye büyük önem verdi ve eski halk geleneğine bağlı kalarak yeni şarkılar yazdı.
  Eşitlikçi görüşlere yakınlık duyan şair, Fransız Devrimi'ni coşkuyla karşıladı. Bu konudaki düşünce ve sözlerinden dolayı var­lıklı çevrelerin gözünden düştü. O dönemde, bir halk öyküsüne dayanarak yazdığı "Tam o' Shanter" adlı şiiri, bir mizah başyapıtı olarak değerlendirilir. Ününü daha çok, yazdığı şar­kı sözleriyle kazanan Burns gençliğinden beri çektiği kalp hastalığından 37 yaşında Dumfries'de öldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Robert Burns 25 Ocak 1759 tarihinde İskoçya da dünyaya gelmiştir. Önemli şairlerden biridir. Birçok önemli eserleri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder