+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Makbule Atadan Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Makbule Atadan Biyografisi
  Makbule Atadan Biyografisi

  Makbule Atadan Biyografisi.jpg
  Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi olan Makbule Atadan, 1887 yılında Selanik'te doğdu. Balkan Savaşlarından sonra, annesi Zübeyde Hanım'la birlikte Selanik'ten ayrılarak İstanbul'a yerleşti. Cumhuriyet'in ilanından sonra ağabeyinin isteği üzerine, annesiyle birlikte Ankara'ya geldi. Bir süre Atatürk'ün yanında kalan Makbule Atadan, daha sonra Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için yaptırılan Çamlı Köşke yerleşti.1930'da Atatürk'ün isteğiyle Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkasına giren Makbule Hanım birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi ve 1935'de milletvekili Mecdi Boysan ile evlendi.1956 yılında 69 yaşında öldü.

  ESERLERİ
  Makbule Atadan'ın ağabeyi Atatürk ile ilgili anıları "Büyük Kardeşim Atatürk (1952)" ve "Ağabeyim Mustafa Kemal (1952)" adlarıyla yayınlandı.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Makbule Atadan 1885 tarihinde Selanik de dünyaya gelmiştir. çok önemli Türk yazarlardan biridir . Ayrıca önemli bir siyacetçilerden biridir. Mustafa Kemal Atatürk ün kız kardeşidir.18 Ocak 1956 tarihinde Ankara da vefat etmiştir
+ Yorum Gönder


makbule atadan