+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Faruk Bayraktar kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Faruk Bayraktar kimdir
  Faruk Bayraktar

  Faruk Bayraktar ya da kullandığı takma isimle Faruken Bayraktare (d. 1965, Bosna) Türk karikatürist.

  Ailesiyle küçük yaşta Türkiye 'ye göç eden Boşnak asıllı Faruken Bayraktare 1989'da Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. İlk karikatürleri Çarşaf, Horoz gibi dergilerde yayınlandı. Pişmiş Kelle dergisinde çizdiği Rezil-i Rüsvan bant tipi ve absürd fantastik tiplemelerin yer aldığı Kravisni Tol Tol karikatür köşesiyle popüler oldu. Bu yıllarda karikatürlerinde kullandığı "gelenzi-gidenzi kalıbı" olarak bilinen deforme mizahi konuşma biçimi gençler arasında yaygınlık kazandı. Rezil-i Rüsvan karakterini Lombak dergisinde sinema filmi parodisi konseptli bir çizgi roman'a dönüştürerek tekrar beğeni topladı. 2002 yılından bu yana Hürriyet Gazetesinde Sütaş markası sponsorluğunda çizmekte olduğu inekli karikatürlerle hitap ettiği kitleyi genişletti.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Galip Tekin (d. 20 Nisan 1958, Konya), fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanınan çizgi romancıdır.

  Gırgır dergisinde yetişmiş önemli çizerlerden biri olan Galip Tekin' in Oğuz Aral döneminin Gırgır' ında, komik, fantastik ve absürd öyküler çizerek başladığı çizgi romanları, giderek daha çok bilim kurguya yaklaşmış ve mizahi olmaktan uzaklaşmıştır. Bir dönem çizgi roman denince akla gelen ilk isim olan Galip Tekin, Gırgır' da Oğuz Aral döneminin bitmesinden sonra hemen hemen bütün mizah dergilerinde çalıştı. Çizerliğinin yanı sıra Taksim' in bir dönemki en popüler barı olan Kemancı' nın ortağı ve işletmecisi olan Galip Tekin, aynı zamanda üniversitelerde çizgi roman dersleri vermektedir.

  Sevilen bazı öyküleri Alavarza, Delik, Son Neoplan, Tursuntur olarak sayılabilir. Haftalık dergilerde devamı haftaya şeklinde uzun soluklu yayınlanan bu öyküler 2011 senesinde albümleştirilerek yayınlanmaya başlandı.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Boşnaklı olan Faruk Bayraktar küçük yaşta iken ailesi Türkiyeye göçetmiştir. Türkiye de okuyan ve Marmara üniversitesinde radyo ve televizyonculuk bölümü mezunudur. İlk karikatürleri Çarşaf ve Horoz dergilerinde yayınlanmıştır.
+ Yorum Gönder


faruk bayraktarın hayatı