+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Ayşe Arman-Ayşe Arman Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Ayşe Arman-Ayşe Arman Hakkında
  Ayşe Arman yaşamı


  Ayşe Arman Hürriyet Gazetesi köşe yazarıdır. Annesi Alman, babası Türk’tür.
  Tarsus Amerikan Koleji mezunudur.Genellikle kadın-erkek ilişkileri başta olmak üzere uç yazıları ile tanınır. Pazar röpörtajları da ünlüdür. Ses getiren gazetecilik başarılarına imza atmıştır.


  ayse-arman.jpg

  1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi “Bülent Dikmener” Ödülü aldığı ilk ödüldür.
  Haldun Dormen’in oğlu Ömer Dormen’le evlidir. Alya adında bir kızları vardır.Betül Mardin in gelinidir.
  40 yaşına gelmeden Nihat Odabaşı'na seksi pozlar veren hatun. Ayrıyetten bir kadının hangi yaşta olursa olsun seksiliğinden, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyeceğini de bizlere göstermiştir. Ablamız çılgın valla Ne yapsa yeridir.
  HAKKINDA YAZILANLAR

  Teşhirci, saydam pervasız dürüst ve cesur
  OKTAY EKŞİ

  O'nu anlatan doğru kelime teşhircidir olmalı. Ama o olumsuz anlamlar çağrıştıracağı için saydam demek daha uygun. Ayşe
  Arman'ı Ayşe Arman yapan pervasızlığıdır. Bu dürüstlük ve cesaret karşısında şapka çıkartılır.

  O öyle olduğu için mi dikkati çekiyor, dikkati çekmek istediği için mi öyle, çözebilene rastlamadık. Ama kesin olan şu:

  Ayşe Arman mutlaka dikkati çeker.

  Yazdıklarıyla dikkati çeker, -öyle anlaşılıyor ki- arkadaş çevresinde veya kendisini hiç kimsenin tanımadığı ortamda da o dikkati çeker.

  Ne yapar da dikkati çeker sorusuna yanıt vermek kolay değil. Gerçi o tipik bir controversal figuredür. Yani her zaman tartışılır.

  Bu zaten yeter diyebilirsiniz.

  Ama asıl önemli olan kişiliğinin onu tartışılır yapan çizgisidir.

  Bu satırların yazarı, Ayşe Arman'ı, aynı çatı altında çalışan ve birbiriyle günlük düzeyde hemen hiç ilişkisi olmayan iki kişinin tanıyabileceği kadar tanıdığı için Ayşe Arman'ı tartışılır yapan şeyin ne olduğunu doğru şekilde saptayıp söylemesi kolay değil.

  Ama bu açıdan inanılmaz bir kolaylık söz konusu:

  Ayşe Arman'ın yazılarını okuyan herhangi biri, onun hakkında çok şey öğrenir. Çünkü o özel yaşamıyla ilgili en gün görmemiş gerçekleri bile okuyucunun önüne koyar. O yüzden Ayşe Arman'ı okurken, saklısı gizlisi olmadığı izlenimi edinirsiniz.

  Hatta bazen birazını da kendine saklasa iyi eder diyebileceğiniz kadar

  O'nu anlatan tek kelime nedir?

  Doğru kelime teşhircidir olmalı. Ama o olumsuz anlamlar çağrıştırabilir. O nedenle saydamdır demek galiba daha uygun düşer.

  Belki de onu saydam yapan aslında özgürlügüne bağlılığıdır.

  Gerçekten kendi özgürlüğüne Ayşe Arman kadar bağlı ve saygılı bir kadın, bir yazar, bir kişi bulmak özellikle bizim toplumumuzda imkansız denecek kadar zordur.

  Yazılarından anlaşıldığına göre Ayşe Arman'ın belki tüm bunlardan daha önemli tarafı, kendisine veya başkalarına karşı hiçbir zaman ikiyüzlülük yapmayacak kadar dürüst ve özgüven sahibi bir kişi olmasıdır.

  Düşünün siz Hangi kadın -veya erkek- yazarımız (üstelik halen evli olduğunu da vurgulayarak) eski yıllarda bir akşam yemeğe çıktığı erkek arkadaşı restoranın tuvaletine gidince, içinden geleni yapmak için onun ardından erkekler tuvaletine girdiğini, bir süre sonra dışarı çıkmaları gerekince kapı kilidinin dili düştüğü için birlikte içeride kalarak yardım istediklerini Ve çıkarken fevkalade utandıklarını tüm açıklığıyla yazabilir.

  Bunlar toplumumuzun alışmadığı kadar pervasız yazılardır. Zaten Ayşe Arman'ı Ayşe Arman yapan bu pervasızlığıdır.

  Bu dürüstlük ve cesaret karşısında şapka çıkartılır.

  Sadece özgür ve bağımsız kişiliği Ayşe Arman'ı anlatmaya yetmez. O'nu başkalarından çok farklı kılan özelliklerinden biri, çalışkan, verimli ve titiz bir yazar olması, ayrıca akide şekeri gibi tatlı bir üsluba sahip bulunmasıdır. O yüzden Ayşe Arman'ın yazdığını hiç okumayabilirsiniz ama okumaya başlayınca bitirmeden bırakamazsınız. Çünkü yazdıklarında kendi iç dünyasını veya günlük gerçeklerini anlatıyormuş gibi yaparken bakarsınız ki sizi de anlatıyor.

  Zaten iyi yazar insanı iyi yazar, iyi gazeteci olayı iyi yazar. Ayşe Arman ikisini de iyi yaptığı için iyi bir gazeteci-yazardır. Bu çizgileriyle Ayşe Arman gazeteciliğimizin, hem çağımızı hem de geleceğimizi temsil eden örneklerinden biridir.
 2. Fatma
  Administrator

  En çok ekunan köşe yazarlardan biri olan Ayşe Arman'ın yazıları oldukça ilgi çekici ve açıktır. Ayşe Arman genelikle gündem ile ilgili yazılar yazar ve röpörtaj yapar.
+ Yorum Gönder


ayşe arman,  ayse arman