+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Ahmet Rasim'in Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Ahmet Rasim'in Biyografisi
  Ahmet Rasim'in


  1865'te İstanbul' da doğan Ahmet Rasim Ahmed Mithat'ın yönlendirmesiyle basın hayatına atıldı; makale, sohbet, şiir ve çevrilerini çeşitli dergi ve gazetelerde yayımladı. Cumhuriyet döneminde İleri, Vakit, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı.
  ahmetrasim.jpg

  Ders kitapları ve çevirileri dışında 140 kadar yapıtı vardır. Roman ve öykülerinde İstanbul hayatına dair ilginç betimlemelere rastlanır. Liselerde okutulmak üzere yazdığı Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi (1910-1912; bu dört ciltlik yapıt 1966'da yeni harflerle Meydan gazetesinde yayımlandı), “faide” başlığı altında ve dipnotlarıyla önemlidir. Şehir Mektupları'nda (4 cilt, 1910-1911) II. Abdülhamit döneminin İstanbul'unu büyük bir gözlem yeteneği, sade ve kıvrak bir üslupla anlatır.

  En büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve okurunu daha ilk cümleden kucaklamasıdır. Çeşitli yazınsal akımların dışında kalarak kendine özgü bir üslup ve ironiyle ortaya koyduğu yapıtlar geniş bir kitlesi tarafından zevkle okunan Ahmet Rasim altmış kadar da şarkı bestelemişti.

  Gazeteci, tarihçi, yazar Ahmet Rasim 21 Eylül 1932’de Heybeliada' daki evinde öldü.

  Romanya Mektupları
  Bütün Eserleri 5
  Ahmet Rasim
  Arba Yayınları / Ahmet Rasim Bütün Eserleri

  Romanya Mektupları gezi izlenimlerini anlatan bu türdeki tek kitabıdır. 1. Dünya Savaşı yıllarında Romanya Cephesi'ndeki Osmanlı Ordusu'nun başarılarını kutlamak ve askere tütün vs. hediyeler dağıtmak için Tasvir-i Efkar gazetesinin yazarı olarak cepheye giden Ahmet Rasim, cephe ve cephe gerisini, çeşitli uluslardan askerlerin ilşkilerini keskin gözlemciliği ve kendine has
  üslubuyla yazmışdı. Yazılar önce Tasvir-i Efkar gazetesinde yayınlanmış ve daha sonra 1917 yılında kitap haline gelmiştir.
  Falih Rıfkı Atay'ın Suriye Cephesini anlatan "Zeytindağı" ve Ahmet Rasim'in Romanya Cephesini anlatan "Romanya Mektupları" bu türün başlıca örnekleridir.

  Eserleri; Şehir Mektupları(fıkra)
  Muharrir Bu Ya(fıkra)
  Eşkal-i Zaman(fıkra)
  Falaka(anı)
  Gecelerim(anı)
  Ramazan Sohbetleri(söyleşi)
 2. Fatma
  Administrator

  Ahmet Haşim Şiirlerinde genellikle ölüm ve aşka yer verir. Şiirleri çok anlaşılır yazmaz. Genelikle renklerle dile getirir. Kullandığı renkler sarı, kırmızı ve siyahtır.
+ Yorum Gönder


ahmet rasim,  ahmet rasim kısa hayatı,  ahmet rasim hayatı kısaca