+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Charles Dickens Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Charles Dickens
  Charles Dickens hkkında bilgiler

  Victorya devrinin en önemli romancısı ve İngiliz yazar ve eleştirmendir. Yaşadığı yıllarda eserleri çok değerliydi ve ulaşılamaz benzeri görülmemiş bir üne sahip oldu. O ününü hala kaybetmemiş ve her dönem romancıları onun sanat tarzından yararlanır.


  Charles Dickens 7 Şubat 1812 tarihinde İngiltere de dünyaya gelmiştir. İngiliz yazar ve toplumsal eleleştirmenler den biridir. Birçok önemli eserleri vardır. 9 Haziran 1870 tarihinde ölmüştür.

  Memur bir babanın oğlu olarak 1812 yılında doğan Dickens'ın ilk yılları refah içinde geçse de babasının borçları yüzünden hapse girmesiyle sefaletle tanıştı. Henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bir avukatın yanına giren genç Dickens, öğrenmeye meraklı olduğu için boş zamanlarında stenografi öğrendi. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835’te “Boz” takma adıyla Boz’un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başladı.

  1837'de ise esas onu ünlendirecek olan Bay Pikvik'in Serüvenleri adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl içinde Catherine Hogarth ile evlendi. 1840 yılında ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı romanını yayımladı.

  1840'ta Amerika’ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, ama Genel Okur İçin Amerika Notları kendisini o kadar içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol bol seyahat eden Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. Bu dönemde yine Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı.

  1858 yılında karısından ayrılan Dickens, bu dönemden itibaren yine sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. Ama sonunda çok yoruldu ve Gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. 1870’te de şöhretinin zirvesindeyken öldü. Mezarı Londra'daki Westminster Kilisesi'nde bulunmaktadır.

  1857 yılında barones Burdett-Coutts'a yazdığı şahsi mektuptaki şu ifadeleri ırkçı yönü ortaya çıkarmıştır: "Keşke Hindistan'da başkomutan olsaydım Yeryüzünde bâki kalan en büyük zâlimliklerin lekesini üzerinde taşıyan bu ırkın kökünü kurutmak için elimden gelen her şeyi yapardım Soylarını insan ırkından eksiltmek, topraklarının yüzünü yerle bir etmek için elimden geleni yapardım.

  Eserleri

  Bay Pikvik'in Maceraları (1837)
  Oliver Twist (1839)
  Nicholas Nickelby (1839)
  Antikacı Dükkanı (1841)
  Bir Noel Şarkısı (1843)
  Martin Chuzzlewit (1844)
  David Copperfield (1850)
  Kasvetli Ev (1853)
  Zor Yıllar (1854)
  İki Şehrin Hikayesi (1859)
  Büyük Umutlar (1861)
  Müşterek Dostumuz (1865)  Resimleri


  Charles Dickens 2.jpg

  Charles Dickens 3.jpg

  Charles Dickens.jpg

  charles-dickens4.jpg

  charles-dickens.jpg

  charles-dickens1.jpg
 2. Fatma
  Administrator

  Yokluk içinde büyüyen Charles Dickens çocukluk ve gençlik yıllarında ağır işlerde çalışmak zorunda kaldı. Daha sonra yazdığı eserleriyle büyük beğeni topladı. Victoria devrinin en iyi romancısı seçildi.
+ Yorum Gönder


charles dickens,  dickens