+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Şeyhi Biyografisi Şeyhi Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Şeyhi Biyografisi Şeyhi Hayatı

  Şeyhi Biyografisi Şeyhi yaşamı  Şeyhî (?-1431) Türk Divan edebiyatı şairi.
  Asıl ismi Yusuf Sinanüddin veya Yusuf Sinan'dır. Germiyanlı Şeyhi olarak da bilinir. Orhan Gazi ve I.Murat'a vezirlik yapmış olan sinanüddin fakıh Yusuf Paşa ile karıştırılmamalıdır.
  Şeyhi'nin doğum tarihi bilinmese de, Kütahyada doğduğu ve çocukluğunu burada geçirdiği bilinmektedir. Bazı kaynaklarda yılında doğduğu belirtilse de bu tarihin doğruluğu ispatlanmamıştır. Bilime olan merakı ile İran'a gitmiş, burada başta 1371 tıpve tasavvuf olmak üzere yoğun bir eğitim görmüştür. Öğrenimini tamamlayarak Anadoluya geri döner. Bu sıralarda Hekim Sinan olarak anılmaktadır. Bir hekim olarak ünlenen Şeyhi'nin tedavi ettiği hastalar içinde Sultan Mehmet Çelebi de vardır. Başarılı tedavi üzerine Sultan Çelebi Mehmed Şeyhi'ye Kütahya yakınlarındaki Tokuzlu köyünü hediye eder. Fakat Şeyhi köyde (muhtemelen köylülerce) soyulur ve dövülür. Bunun üzerine Harnameyazar. Bu fabl eserde, kaderi yük taşımak olan bir eşeğin semiren öküzlere özenmesi üzerine başına gelenler mizahi ve alegorik bir dil ile hicvedilmiştir.
  Hacı Bayram Veli'den fazlasıyla etkilenmiş ve onun dervişi olmuştur. II.Murat zamanında saraya çok yakın olan Şeyhi, padişahın hekimlerindendir. Bizzat padişahın isteği üzerine Hüsrev ü Şirin'in Türkçe tercümesini yazmaya başlamıştır. Bu eserini tamamlayamadan vefat etmiştir. Vefat tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, genel kanı 1431 Dumlupınar köyünde Erenlerbaşı olarak tanınan bir ziyaret yeridir.
  Şeyhi erken dönem Divan Edebiyatı şairlerindendir ve divan edebiyatının gelişmesine büyük katkısı olmuştur. Tasavvufi bir kişilik olmasına ve tasavvuf eğitimi almış olmasına rağmen eserlerinde tasavvufi öğeler bulunmamaktadır. Din dışı şiirler yazmayı tercih etmiştir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Şeyhi nin ne zaman doğduğu bilinmemektedir. Sadece Kütahya da doğduğu bilinmektedir. Türk divan şairlerinden biridir. Birçok eseri bulunmaktadır. 1431 tarihinde vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


şeyhî,  divan edebiyatı şeyhi,  ŞEYHİ,  Şeyhi:,  seyhi,  şeyh hayatı