+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Türk Yazarı ASAF HALET ÇELEBİ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Türk Yazarı ASAF HALET ÇELEBİ
  ASAF HALET ÇELEBİ yaşamı

  29 Aralık 1907’de İstanbul’da doğdu. 15 Ekim 1958’de yine İstanbul’da öldü. Dahiliye Nezareti memurlarından Mehmet Sait Halet Bey'in oğlu. Galatasaray Lisesi’nde 8 yıl eğitim gördü. Kısa bir süre Sanayi-i Nefise Mektebi’nde öğrenim gördü. Adliye Meslek Mektebi’nden mezun oldu. Üsküdar Adliyesi Ceza Mahkemesi zabıt katipliği yaptı. Osmanlı Bankası Devlet Deniz Yolları İşletmesi'nde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü kitaplığında görevliyken yaşamını yitirdi. Gençlik yıllarında divan edebiyatından etkilendi. Gazeller ve rubailer yazdı. 1937'den sonra serbest ölçü kullanmaya ve Batı şiirinin tekniklerine yönelmeye başladı. Şiirlerinde dinlerden ideolojilerden toplumsal olaylardan çok Anadolu-İran-Hindistan çizgisi üzerinde uzanan bir yaşamın görünümlerini sesler aracılığıyla dile getirdi.

  asaf-halet-celebi.jpg
  ESERLERİ

  ŞİİR:
  He (1942)
  Lâmelif (1945)
  Om Mani Padme Hum (1953 ölümünden sonra 1983)

  ARAŞTIRMA:
  Mevlâna (1940)
  Molla Câmi (1940)
  Eşrefoğlu Divanı (1944)
  Naima (monografi 1953)
  Ömer Hayyam (1954)
  Divan Şiirinde İstanbul (antoloji 1953)

  Çeşitli dergilerde yayınlanan düz yazılarıyla Hint edebiyatı üzerine makalelerini de Semih Güngör Asaf Halet Çelebi incelemesiyle birlikte yayınladı.
  d
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Asaf halet çelebi bilindiği gibi türk yazarlarımızdan biridir. Asaf halet çelebi yazar olmanın yanın da aynı zaman da bir şairdir de. bunu dışında bu ünlü isim Asaf halet çelebi edebiyatta cumhuriyet dönemi edebiyatı yazarıdır. ve bu dönemin ne tanınmış isimlerindendir.
+ Yorum Gönder


asaf halet çelebi