+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Terry Eagleton Kimdir Terry Eagleton Kariyeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Terry Eagleton Kimdir Terry Eagleton Kariyeri
  Terry Eagleton Kimdir Terry Eagleton Kariyeri

  Eagleton'ı özgün bir edebiyat kuramcısı olarak düşünmek mümkündür. Marksizm'e dayalı materyalist bir eleştiri teorisi oluşturmaya çalışmıştır. Kurduğu Marksist teori birçok eleştirmenin çalışmalarının kuvvetli ve etkili yönlerinin sentezinden oluşmaktadır. Genelde modernite ve modernizm üzerine eğilmektedir. Postmodernizme temel olarak itiraz etse de, yine de tümden yadsımamaktadır.
  terryeagleton6.jpg
  Eagleton doktorasını Cambridge Üniversitesi, Trinity Koleji'nde yaptı. Marksist edebiyat eleştirmeni Raymond Williams'ın öğrencisiydi. Kariyerine 19. ve 20. yy edebiyatları üzerine çalışarak başladı. Sonradan Williams'ın Marxist edebiyat kuramına yöneldi. Oxford Üniversitesi'nin Wadham, Linacre ve St. Catherine's Kolejleri'nde görev aldı. 1960'larda Slant etrafındatoplanan sol eğilimli bir Katolik gruba katıldı ve birkaç teolojik makale ve bir de kitap yazdı, Towards a New Left Theology (Yeni Bir Sol Teolojiye Doğru). Bu eserin Türkçe çevirisi bulunmamaktadır.

  Daha yakın bir zamanda Eagleton kültürel çalışmaları daha geleneksel edebiyat teorisiyle birleştirdi. Son zamanlardaki yayınları teolojik alanlara tekrar ilgi duyduğunu gösteriyor. Eagleton üzerindeki önemli bir diğer etki de psikanaliz oldu ve İngiltere'de Slavoj Zizek çalışmalarının önemli bir savunucusudur.

  Halen New Statesman, Red Pepper ve The Guardian gibi önde gelen İngiliz yayınlarında politik olaylar üzerine yorum yazıları yayınlanmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Terry Eagleton bilindiği gibi irlanda asıllı biridir. bunun dışında Terry Eagleton ingiliz bir akademizyen ve yazardır. bunu dışında Terry Eagleton edebiyat alanın da uzman olan birid.r. son olarak Terry Eagletonın eserlerinde biri edebiyat kuramı aslı eserdir.
+ Yorum Gönder