+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Refik Erduran Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Refik Erduran Kimdir
  Refik Erduran Kimdir

  13 Şubat 1928 tarihinde İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'den Lisans (B. A.) derecesini aldıktan sonra Master eğitimini Cornell Üniversitesi'nde, askerliğini Kore Savaşı sırasında Türk Tugayı'nda yedek subay olarak yaptı.
  refikerduran1.jpg
  Bir süre yayıncılık ve filmcilikle uğraştı. Milliyet gazetesinde başladığı köşe yazarlığını başka gazetelerde sürdürdü. Sırp faşistlerine karşı sembolik direniş göstermek amacıyla 1995 yılında Bosna'ya giderek Kara Kuğular adlı seçkin birliğe katıldı, gördükleri Milliyet'te dizi olarak yayımlandı. Ardından Bosnalı Samuraylar başlığıyla kitaplaştırıldı.

  Erduran kısa adı ITI (UNESCO) olan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Merkezi'nin 1986 yılından beri başkanıdır. Aynı örgütün 1989'da Helsinki'de yapılan Dünya Kongresi'nde Uluslararası Yazarlar Komitesi Başkanlığı'na seçildi. Gençlik anılarını Gülerek adlı kitabında topladı. Yurtiçinde ve dışında sinema, televizyon senaryoları yazdı. Atatürk'ün toplumu yeniden yapılandırmada kırdığı sürat rekorunu anlatan Metamorfoz senaryosu da filme çekildi. Devlet

  Tiyatroları, ıstanbul şehir Tiyatroları, Sururi-Cezzar Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Haldun Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Yunus Emre Tiyatrosu, Tiyatro ıstanbul, Yeditepe Tiyatrosu, yerli ve yabancı başka topluluklar tarafından otuzdan fazla oyunu sahnelendi. Gazete, TV ve tiyatro oyunu yazarlığı alanlarında yerli ve yabancı ödüller aldı. Erduran'ın değişik evliliklerden dört çocuğu vardır.

  Refik Erduran Eserleri
  Oyun
  Cengizhan'ın Bisikleti
  Yemenimin Uçları
  Tamirci
  El Ele
  Deli
  Bir Kilo Namus
  Karayar Köprüsü
  Turp Suyu
  Canavar Cafer
  Yağmur Duası

  Diğer Kitapları
  Yağmur Duası (1954)
  Domuz (2003)
  Er Oyunu (2004)
  Kavşak (2004)
  Neşe'nin Şarkıları (2004)
  Sabiha (2004)
  İblisler, Azizler, Kadınlar (Anı) (2005)
  Jetonlar Düştükçe (2007) Cumhuriyet Kitapları
 2. Zahra
  Üye

  Türk oyun yazarı ve Gazeteci olan Refik Erduran, maddi durumu çok iyi olan bir aileden geldiği için okumak ve yüksek tahsil yapmak için yurt dışına gitmiştir. Ancak tam bir Nazım Hikmet hayranıdır onun cezaevinde hastalandığını duyunca Türkiyeye geri dönmüş ve af ile Cezaevinden çıkan ve askere gönderilmek istenen Nazım Hikmetin yurt dışına kaçmasına yardımcı olmuştur.
+ Yorum Gönder


refik erduran,  refik erduran hayatı,  refik erduran kısaca hayatı