+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Cemil Meriç hayatı ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Cemil Meriç hayatı ve Resimleri
  Cemil Meriç hayatı

  Cemil Meriç 12 Aralık 1916 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Türk şair ve yazarımızdır. Başlıca birçok eseri bulunmaktadır. 13 Haziran 1987 yılında İstanbul da vefat etmiştir.

  Cemil Meriç.jpg

  Hayatı ve Eserleri

  Yazar ve mütercim. 12 Aralık 1916'da Hatay Reyhanlı'da doğdu. Ailesi Balkan Savaşı sırasında Yunanistan'dan göçmüştü. Fransız idaresindeki Hatay'da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi'nde okudu. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme kaleminde reis muavinliği yaptı.

  1940'da İstanbul Üniversitesi'ne girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1941'den başlayarak İnsan, Yücel, Gün, Ayin Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1942 ve 1945 yılları arasında www.alasayvan.net Elazığ lisesinde, 1952 ve 1954 yılları arasında ise İstanbul`da Fransızca öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul üniversitesi Edebiyat fakültesinde yabancı diller okutmanlığı görevinde bulundu, Sosyoloji bölümünde dersler verdi. Mükemmel düzeyde Fransızca okuyup yazan Meriç, İngilizceyi anlıyor, Arapçayı, kendi ifadesiyle, "söküyor"du.

  1955'de gözlerindeki miyobunun artması sonucu görmez oldu, ama olağan üstü çalışma ve üretme temposu düşmedi. Talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 yılında İstanbul üniversitesinden emekli oldu ve yıllarının birikimini ardarda kitaplaştırmaya girişti. 1984'te, önce beyin kanaması, ardından felç geçirdi, 13 Haziran 1987'de vefat etti.

  Cemil Meriç`in ilk yazısı Hatay`da Yeni Gün Gazetesi`nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, www.alasayvan.net Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Hisar dergisinde "Fildisi Kuleden" başlığıyla sürekli denemeler yazdı. Meriç, gençlik yıllarında Fransızcadan tercümeye başladı. Hanore de Balzac ve Victor Hugo`dan yaptığı tercümelerle kuvvetli bir mütercim olduğunu gösterdi. Bati medeniyetinin temelini araştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu ve sansüre, anarşik edebiyata şiddetle çattı


  İnceleme:
  Hind Edebiyatı (1964),
  Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist (1967),
  Bu Ülke (1974)
  Umrândan Uygarlığa (1974),
  Bir Dünyanın Eşiğinde (1976),
  Işık Doğudan Gelir (1984),
  Kültürden İrfana (1985)

  Deneme :
  Mağaradakiler (1978),
  Bu Ülke (1985)

  Günlük: Jurnal (1992)

  Diğer Kitapları:
  Kırk Ambar (1980),
  Bir Facianın Hikayesi (1981),
  Sosyoloji Notları ve Konferanslar (1993) 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Gerçek ismi Hüseyin Cemil olan ünlü Türk yazar ve düşünürdür. İlkokul öğretmenliği, Nahiye müdürlüğü ve Reis Muavinliği yapmış ve ayrıca Elazığ lisesinde Fransız öğretmenliği yapmıştır.İlk yazısı yeni gün gazetesinde yayımlandı. 71 yaşında onu yatağa bağlayan bir hastalık yüzünden vefat etti. Karacaahmet mezarlığında eşinin yanına defnedildi.
+ Yorum Gönder


cemil meriç,  cemil meriç hayatı,  cemil meriç resimleri