+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Halide Edip Adıvar hayatı ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Halide Edip Adıvar hayatı ve Resimleri
  Halide Edip Adıvar Resimleri

  Türk yazar öğretmen ve siyasetçidir.Halide onbaşı olarak ta anılır.Kurtuluş savaşında kadın olmasına rağme savaşmış ve onbaşı rütbesini almıştır.Amerikan kız kolejinde okumuştur.


  Türk yazar, öğretmen ve siyasetçi olan Adıvar, Ülkenin işgaline karşı İstanbul halkına hitaben yaptığı konuşmalarla bu insanların hafızasında yer edinen bir kişidir ve ayrıca Halide Onbaşı diye de anıldığı bilinir. Kurtuluş savaşı sırasında cephe de kadın olmasına rağmen savaşmış ve Onbaşı rütbesini de bu yüzden almıştır. Kurtuluş ve Milli Mücadele için yazdığı romanları günümüzde halen ilgiyle okunur.

  İstanbul'da doğdu. Kimi kaynaklara göre doğum yılı 1884'tür. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okuttu. Orada Rıza Tevfik'den (Bölükbaşı) Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğu'nun mistik edebiyatını dinledi. Sonradan evlendiği Salih Zeki'den de matematik dersleri alıyordu. Koleji 1901'de bitirdi. 1908'de gazetelere yazmaya başladığı kadın haklarıyla ilgili yazılardan ötürü gericilerin düşmanlığını kazandı. 31 Mart Ayaklanması'nda bir süre için Mısır'a kaçmak zorunda kaldı. 1909'dan sonra eğitim alanında görev alarak öğretmenlik, müfettişlik yaptı. Balkan Savaşı yıllarında hastanelerde çalıştı. Gerek bu çalışmaları, gerekse müfettişliği sırasında İstanbul semtlerini dolaşması, ona çeşitli kesimlerden insanları tanıma fırsatını verdi. 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda, İzmir'in işgalini protesto mitinginde yaptığı etkili konuşma ünlüdür. 1920'de Anadolu'ya kaçarak Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Kendisine önce onbaşı, sonra da üstçavuş rütbesi verildi. Savaşı izleyen yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası ve Atatürk ile siyasal görüş ayrılığına düştü. 1917'de evlenmiş olduğu ikinci kocası Adnan Adıvar ile birlikte Türkiye'den ayrıldı. 1939'a kadar dış ülkelerde yaşadı. O yıllarda konferanslar vermek üzere Amerika'ya ve Mohandas Gandi tarafından Hindistan'a çağrıldı. 1939'da İstanbul'a dönen Adıvar 1940'ta İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Filolojisi Kürsüsü başkanı oldu, 1950'de Demokrat Parti listesinden bağımsız milletvekili seçildi. 1954'te istifa ederek evine çekilmiş ve 1964'te ölmüştür.

  Halide Edip Adıvar5.jpg

  halide-edip-ad-var7.jpg 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Halide Edip Adıvar 1884 tarihinde doğmuştur. Önemli yazarlardan birisidir. Birçok önemli eseri vardır Romanlarıyla tanınmaktadır. 9 Ocak 1964 tarihinde İstanbul da ölmüştür.
+ Yorum Gönder


halide edip adıvar,  halide edip adıvar kimdir