+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Jean Arp Kimdir Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Jean Arp Kimdir Hayatı
  Jean Arp Kimdir Hayatı

  Jean Arp (1887-1996)
  hans arp olarak da bilinir (d. 16 Eylül 1887, Strassburg, Almanya - ö. 7 Haziran 1966, Basel, İsviçre), 20. yüzyılın ilk yansında Avrupa'da görülen öncü sanat anlayışının önderlerinden biri olan Fransız heykelci, ressam ve şair.

  Önceleri, doğum yeri olan Strassburg'da (bugün Strasbourg) resim öğrenimi gören Jean Arp, çalışmalarını daha sonra Alman*ya'nın Weimar kentinde ve Paris'teki Julian Akademisi'nde sürdürdü. 1912'de Münih'e gitti, orada arkadaşı Wassily Kandinsky'nin aracılığıyla kısa bir süre Blaue Reiter toplu*luğuna katıldı. 1914'te Paris'e döndü, yazar Max Jacob'la, Modigliani, Picasso ve Ro*bert Delaunay gibi ressamlarla tanıştı. I. Dünya Savaşı sırasında sığındığı Zürich'te dadacılık akımının kurucularından biri oldu. Kabartma resimlerini ilk kez Zü*rich'te yapmaya başladı. 1921'de sanatçı Sophie Taeuber ile evlendi.

  1924'e değin Almanya'da yaşadıktan sonra karısıyla bir*likte Paris yakınlanndaki Meudon kentine yerleşti. 1920'lerde gerçeküstücülerle ilişki*ye girdi ve 1930'da Daire ve Kare topluluğuna katıldı. Aynı yıl ilk papiers déchirés (yırtılmış kâğıtlar) dizisini de gerçekleştirdi.


  Jean Arp2.jpgJean Arp1.jpg


  1931'de soyutlama-yaratma akımına katıl*dı. II. Dünya Savaşı sırasında geri döndüğü Zürich'te 1943'te karısını yitirdi. İsviçre'de yaşadığı yıllarda ilk papiers froissés (buruş*turulmuş kâğıtlar) dizisini yaptı. Savaş bi*tince Meudon'a geri dönerek soyut biçim ve renklerle yaptığı denemeleri sürdürdü ve şiirler yazdı.


  Yazıları Marcel Jean tarafın*dan Arp on Arp: Poems, Essays, Memories by Jean Arp (1972; Arp, Arp'ı Anlatıyor: Jean Arp'ın Şiirleri, Denemeleri ve Anıla*rı) ve Arp's Collected French Writings (1974; Arp'ın Fransızca Toplu Yazıları) ad*lı kitaplarda derlenmiştir
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Avrupa' da görülen öncü sanat anlayışının önemli temsilcilerinden Fransız heykeltraş'dır. Gerçek üstü akıma kaynaklık eden ve karşı-sanat anlayışına öncülük eden yazarlar arasında bulundu. Şiirlerinde dilbilgisi kurallarını değil bağımsız sözcükler hatta sesler kullanarak yoğun imge ve saçma anlatımlara yer verdi.
+ Yorum Gönder


jean arp kimdir ,  hans arp hayatı,  jean arp hayatı kısa,  arp jean hayatı