+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Bram stoker kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bram stoker kimdir?
  Bram stoker ile ilgili bilgi

  Kazıklı Voyvoda'yı Kont Dracula'ya dönüştüren adam: Bram Stoker

  Geceleri mezarlarından çıkarak insanların kanını emdiğine inanılan vampirler, ilk olarak Slav ve Macar kökenli halk masallarında ortaya çıktılar. Zamanla dilden dile yaygınlaşıp Asya ve Afrika'nın uzak kültürlerinde de boy göstermeye başlayan bu efsaneyi popüler kültüre kazandıran kişi ise hayâl gücü oldukça geniş bir İrlandalı yazardı. 1890'larda Dublin Şatosu'nda devlet memuru olarak çalışan Bram Stoker (1847-1912) boş zamanlarını Avrupa tarihi üzerine kitaplar okumakla geçiriyordu. Türklerle Romenlerin giriştiği mücadeleleri incelerken Kazıklı Voyvoda'nın ilginç öyküsünü de öğrenen Stoker, özellikle Prens'in kazık işkenceleri ve kan içme merakından bir hayli etkilenmişti. Voyvoda'nın bu alışılmadık tarzı, ona bir süre sonra kendi muhayyilesinde ürettiği özgün bir kahraman için de ilham kaynağı oldu. Görev yaptığı kasvetli şatoda ölümsüz vampir "Kont Dracula" romanını yazmaya başlayan Stoker, öyküsüne mekan olarak ise o güne kadar hiç gidip görmediği Romanya'nın Transilvanya bölgesini seçecekti.
  İlk kez 1897 yılında İngiltere'de yayımlanan "Dracula" romanı, piyasaya çıkar çıkmaz edebiyat dünyasını birbirine kattı. Gerçek bir tarihsel kişiliğin bozunuma uğratılmasıyla ortaya çıkan bu yeni kahraman, zamanla bütün dünyada en çok tanınan korku edebiyatı figürü haline geldi. 1920'lerden itibaren defalarca sinemaya da uyarlanan "Dracula"yı aralarında Bela Lugosi, Klaus Kinski, Christopher Lee ve Gary Oldman'ın da yer aldığı bir çok ünlü aktör başarıyla canlandırdı. Bunlar arasında özellikle İngiliz oyuncu Christopher Lee, gerek sert fiziği gerekse güçlü oyunculuğuyla Kont'un karanlık dünyasıyla adetâ özdeşleşecekti.


  Abraham (Bram) STOKER; İrlandalı yazar,1847'de Dublin’de dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarında hiçbir doktorun nedenini teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hasta idi. Sekiz yıl sonra bir gün ayağa kalkar, yürümeye başlar, vücudu gelişir ve Dublin Trinity Collage’ in en çok ödül alan sporcusu olur. Babası tiyatro tutkunu orta halli bir devlet memurudur. Öğrenimi bittikten sonra Abraham’da 1890’da devlet memuru olur. Aynı zamanda bu yıllarda başyapıtı ’’Dracula’’yı yazmaya başlar. 10 yıl bu görevi sürdürürken ücret talep etmeksizin tiyatro eleştirileri yazarak babasının merakını da sürdürür. Nihayet 1876’da yazdığı bir yazı ile dönemin ünlü oyuncusu Henry Irvıng tarafından keşfedilir. 2 yıl sonra devlet memurluğundan istifa ederek Londra’ya yerleşir. Irvıng’in yanında çalışıp sahne amirliğinden özel sekreterliğe yükseldi ama yazarlığı da bırakmaz.1897’de Dracula romanını baskıya verir.
  Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı ‘Dracula’s Guest’ ilk basımlarda yer almamıştır. Stoker’ın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır.
  Roman çok tutulur, zaten acemi bir yazar olmayan Stoker hayatının geri kalanını bir edebiyatçı olarak geçirir, evlenir ve çok sevdiği dostu olan Henry Irvıng’in (kimilerine göre araları bu kadar iyi değildir hatta Dracula’nın dış görünüşünün, hırsının, despotluğununun ve kendini beğenmişliğinin Irvıng’den geldiğini iddia ederler.) yanından ayrılmaz. Stoker karakter olarak kontrollü, ciddi, kültürlü, yetenekli biridir. Davranışları ve dış görünüşü Victoria çağını temsil eden kibar bir centilmendir. Aynı zamanda maceraprest, heyecanlı, tutkuludur da. Bunun en güzel örneği Thames Nehri’nde sandalı ile gezerken sulara atlayan birini görür. Hemen atlayıp adama erişip sahile çıkarır fakat adam çoktan ölmüştür. Buna rağmen cesaretinden ötürü bir bronz madalya ile ödüllendirilir. 1975’te ilk kez yayınlanan Bram Stoker’ın Biyografisi’nde (A Biography of Bram Stoker) yeğen Daniel Farson yazarın özel yaşamını, eşiyle olan fırtınalı ilişkilerini açıklar. Biyografiye göre güzelliği ile nam salan Bayan Stoker ilk çocuklarından sonra yatak odasının kapılarını Bram Stoker’a kapar. Stoker evlilik dışı birçok cinsel ilişkiye -çoğu fahiselerle olmak üzere- girmiştir. 20.04.1912'de Frengi 'den ölmüştü

  Diğer yapıtları
  Denizin esrarları (The mistery of the sea,1902)
  Yedi yıldızlı mücevher (The Jevel of Seven Stars,1904)
  Kefenli kadın (Lady of the Shroud,1909)
  Beyaz solucanın ini (The Lair of the White Worm,1911) 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bram stoker olarak bilinen ünlü adamın aslında gerçek adı Abraham Bram Stokerdır. bunun dışında Bram stoker bilindiği gibi irlandalıdır ve bu irlandalı adam bilindiği gibi çok ünlü bir yazardır. son olarak Bram stoker dünyaca ünlü romanın yani draculanın yazarıdır. bilindiği gibi bu kitap pek çok kez filme uyarlanmıştır.
+ Yorum Gönder