+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Orhan veli kanık ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orhan veli kanık ile ilgili kısa bilgiler
  orhan veli kanık ile ilgili kısa bilgiler

  orhan veli kanık ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Orhan Veli Kanık Hakkında Kısa Bilgiler

  Orhan Veli Kanık (13 Nisan 1914 14 Kasım 1950), Türk şair.
  Melih Cevdet ve Oktay Rifat'la birlikte Garip Akımı'nın kurucularındandır. Şiirde ölçü, uyak ve sanatlı söyleyişlere karşıydı. Orhan Veli, her şeyin şiire konu olabileceğini savunmuştur

  Orhan Veli 13 Nisan 1914 günü İstanbul'da doğdu. Babası orkestra şefi Mehmet Veli, annesi Fatma Nigar Hanım'dır. Adnan Veli (mizah yazarı) ve Füruzan Yolyapan isimli iki kardeşi vardır.

  Çocukluğu İstanbul'un Cihangir ve Beykoz semtlerinde geçti. İlkokulu Galatasaray Lisesi'nde yatılı olarak okudu. Babasının Cumhurbaşkanlığı Bando Şefi olması üzerine dördüncü sınıfta iken ailesi İstanbul'dan ayrılınca Ankara Gazi Okulu'na geçti ve ertesi sene Ankara Erkek Lisesi'ne başladı.

  En yakın arkadaşlarından Oktay Rıfat ile 13 yaşında, Melih Cevdet ile 16 yaşında tanıştı. Bu iki arkadaşıyla birlikte lise yıllarında hazırladığı Sesimiz dergisinde ilk yazılarını yayımladı.

  1933 yılında liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü'ne başladı. Ancak, 1935 yılında okuldan ayrılarak yüksek öğrenimini yarıda bıraktı.

 3. Ziyaretçi
  benim bildiğim bilgiler böyle olmalı. ``kısa ve öz``
 4. Ziyaretçi
  bence bu sitede Orhan Veli KANIK hakkında mükemmel bilgiler var..

 5. Ziyaretçi
  sana katılıyorum kısa ve öz olmalı burda hep arkadaşından bahsetmişsiniz hayatı yok ? :P

 6. Ziyaretçi
  ben böyle kısa ve öz bilgilerle ödev yaparım.

+ Yorum Gönder


orhan veli kanık hakkında kısa bilgi,  orhan veli kanık hakkında bilgi,  orhan veli hakkinda bilgi,  orhan veli kanık şiirleri hakkında bilgi