+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Thomas Pollock Anshutz Kısa Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Thomas Pollock Anshutz Kısa Hayatı
  Thomas Pollock Anshutz Kısaca Hayatı


  thomas-pollock-anshutz.jpg


  Anshutz 1851 yılında Kentucky'de dünyaya gelmiştir. Lemuel Wilmarth rehberliğinde New York'ta sanat eğitimi almaya başlamadan önce bir dönem West Virginia'da da yaşamıştır. 1875 yılında Philadelphia'ya taşınmış Philadelphia resim klübünde Thomas Eakins'ten kurs almaya başlamıştır. Anshutz Eakins'le birlikte, tanışmalarından bir yıl sonra Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi (PAFA)'ya katılmıştır. Eakins PAFA'da ders vermeye başladığında önce Eakins'in asistanlığı görevini yapmış, daha sonra 1878 yılında Eakins çizim ve resim profesörü olduğunda PAFA'da eğitmenlik görevine başlamıştır. En önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen The Ironworkers' Noontime adlı eserini bu dönemde 1880 yılında tamamlamıştır  Thomas Pollock Anshutz geç 19. yüzyıl Amerikan sanat öğretmeni (Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi) ve ressam. Resim sanatında, hocası Thomas Eakins gibi, 19. yüzyıl Amerikan gerçekçiliğinin en önemli temsilcilerindendir.
  Tablolarının konusu genellikle kadın portreleri olmuştur.
  Bununla birlikte en tanınmış eseri gerçekçiliğini baskın şekilde yansıtan The Ironworkers' Noontime (1880) adlı eseri olmuştur Bu eserinde demir işçilerini günlük yaşamlarında resmetmiştir.. Bir diğer tanınmış eseri de kentsel gerçekçilikte öncü kabul edilen The Way They Live adlı afrika kökenli bir anneyle iki çocuğunun zorlu yaşamını resmeden tablosudur Ressamlık kadar belkide daha fazla zamanını eğitmenliğe ayırmasından dolayı göreceli olarak az yağlıboya portresi bulunmaktadır. Ayrıca resimde geç 19. ve 20. yüzyıl gerçekçiliği üzerinde eserlerinin yanı sıra özellikle öğrencileri vasıtasıyla da kayda değer bir etki bırakmıştır.. 2. AJLAN
  Bayan Üye

  19. yüzyıl Amerikalı sanat öğretmeni (Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi) ve ressam. Resim sanatında, hocası Thomas Eakins gibi, 19. yüzyıl Amerikan gerçekçiliğinin en önemli temsilcilerindendir.
+ Yorum Gönder