+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Süleyman Bey Camisi (Aydın) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Süleyman Bey Camisi (Aydın)








  Süleyman Bey Camisi

  Süleyman Bey Camisi (Aydın) İstasyon binası yakınında bulunan ve Süleyman Bey Camisi, klâsik Osmanlı üslubunda yapılmıştır.
  Süleyman Bey’in vakfiyesinden, Üveyz Paşazade Mehmet Bey’in torunu ve Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından 1683 yılında yaptırıldığı öğrenilmiştir.

  Mimar Sinan’ın kalfalarından biri tarafından inşa edildiği sanılan bu cami, bir avlu içerisinde kare plânlı, kesme taştan ve tek kubbeli bir yapıdır. Kubbesi iki kademeli beden duvarları üzerinde 16 köşeli bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Camiyi aydınlatan pencereler duvarlarda ve kasnakta yer almaktadır. Dışarıdan dar bir merdivenle kadınlar mahfiline çıkılır. Kubbe içerisindeki bezemeler XVII.yüzyıl üslubuna göre yenilenmiştir. Kesme taştan yapılmış mihrabı sade olup, mermerden yapılmış minberin merdiven altı işlemelidir. Tek şerefeli minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Caminin minaresi 1899 depreminde yıkılmış, şerefeden yukarı kısımları yenilenmiştir. Ancak bu yenilenme orijinal durumundan çok uzaktır. Yunan işgali sırasında tahribata uğrayan minare 1954-1956 yıllarında cami ile birlikte onarılmış ve orijinal durumuna getirilmeye çalışılmıştır.








 2. Zarafet
  Üye





  Türkiyede görülen camiler genellikle büyük bir alanda yapmışlardır. Ve Her cami üstü açık bir avlu ile üstü kapalı bir ana yapıdan oluşur Süleyman Bey Camiside Bütünüyle boyuna dikdörtgen teşkil eden eserin ibadet mekanı kare planda olup beden duvarları tamamen kesme taştan yapılmıştır.




+ Yorum Gönder