+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda izmirin kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  izmirin kültürel özellikleri nelerdir
  İzmir'in kültürel hazineleri

  Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, ılıman iklimi, güzel doğası ve çevresin de bulunan tarihi merkezlerle her dönem önemini koruyan bir kent. İstanbul’dan sonra ikinci büyük limana sahip olan İzmir, Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezlerin yanı sıra, antik çağların en ünlü kentleri arasında olan yer alan ve Roma devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biri haline gelen Efes’e de ev sahipliği yapıyor. İzmir’in M.Ö. 3000 yılında Erektid krallı Tantalos tarafından kurulduğu kurulduğu sanılıyor. Şehir, ilk adı olan Smyrna’yı bir Amazon Kraliçesi’nden almış. Hitit uygarlığının işlek ticaret yolları üzerinde yer alan kent, Türk hakimiyetine geçmeden önce sırasıyla Frig, İyon, Lidya, Pers, Roma ve Bizans uygarlıklarının egemenliğine girmiş.

  Hisar Camii
  Kemeraltı-Hisarönü meydanının ortasında 1592 yılında inşa edilen yapı, İzmir'in en büyük camisi. Tek katlı, anıtsal camilerden olan Hisar Camii, kesme taşlardan yapılmış. Yapının ortasındaki büyük kubbenin etrafında küçük kubbeler sıralanmış. Caminin içi Osmanlı sanatının güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor.

  İsa Bey Camii
  Bir Selçuklu eseri olan cami, Ayasuluk tepesinde St. Jean Bazilikası'nın batı yamacına 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmış. Türk mimarisinde de ender görülen uygulamalardan biri olan İsabey Camii, Selçuklu camileri ile Osmanlı camileri arasında geçiş dönemi eseri kabul ediliyor.

  İzmir Kilisesi
  İzmir Kilisesi, İncil'de adı geçen yedi kilisenin ikincisi. 2. ve 3. yüzyılların kilisenin en etkin olduğu dönemler olduğu biliniyor. Bazı arkeolog ve Hıristiyan din yazarlarınca kilise kalıntılarının, Çeşmelik semtindeki

  Birgi
  Birgi, Ödemiş'e 9 km. uzaklıkta. Kent Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin seçkin örnekleri barındırıyor. Dünya Kültür Mirası listesine alınan Birgi’de, İmam-ı Birgivi Türbesi ve Medresesi, Darül Hadis Medresesi, Güdük Minare Mescidi, Ulu Camii ve Aydınoğulları Türbesi gibi önemli tarihi eserler bulunuyor.

  Efes
  Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Efes, M.Ö. 4 bine dek giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamış. Dor istilası üzerine Ege kıyılarına yerleşen İyonlar Efes'e yerleşmişler, daha sonra Lidya egemenliği döneminde şehirlerini geliştirmişler. İyon, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının izleri Efes ve Selçuk'ta bugüne kadar varlıklarını sürdürmüşler. Antik çağın en büyük ticaret merkezi olmasının yanı sıra Efes, Anadolu’nun eski ana tanrıça Kybele geleneğine dayalı Artemis kültürünün en büyük tapınağı olan Artemis tapınağına da sahip. Bu tapınak dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor. Kalıntıların için de bir tiyatro, jimnastik salonu, hamam ve kütüphane mevcut. Antik çağın bu önemli kenti, yılda ortalama 1.5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Efes Müzesi koleksiyonlarında halen 50.000 eser bulunuyor. Bu sayı her yıl sürdürülen arkeolojik kazılar sonucu her geçen gün artmakta.

  Meryem Ana Kilisesi
  Meryem Ana Kilisesi, Selçuk’u gören tepelerden biri olan Bülbül Dağı’nın doruğuna yakın. Meryem Ana, İsa’nın ölümünden sonra Aziz Yahya ile Efes’e gelmiş ve 101 yaşında ölene dek, ömrünün son yıllarını burada geçirmiş. Bu sebeple Hıristiyanların önemli bir hac merkezi. Şifalı olduğuna inanılan bir de kaynak suyuna sahip. Kutsal Bakire Meryem'in kaldığı bu ev, 1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ziyaret edilmiş. Vatikan tarafından kutsal ilan edilen Meryem Ana Kilisesi, dünyanın dört bir yanından gelen Hıristiyanları ağırlıyor.

  Çifte Kiliseler (Konsül Kilisesi)
  Efes’te Bizans Hamamları'nın karşısında yer alan Çifte Kiliseler'in Hıristiyanlık dünyası için son derece özel bir önemi var. MÖ.431 ve 438 yıllarında konsüllerin toplandıkları kilise 26.5 x 29.5 metre boyutlarında. 2. yy.'da Roma döneminde bir bazilikaya dönüşen yapı, Meryem Ana'ya adanmış. Kilise dünyada Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birisi olması nedeniyle bugün bile büyük önem taşıyor. Bazilika'nın MS.4 yy.'da kiliseye dönüştürülmesi esnasında batı tarafına nefli bir yapı eklendiği ve batı girişinden sonra büyük bir Atriyum'un yer aldığı biliniyor. M.S. 7 yy.'da kilisenin apsisinden açılan bir kapı ile ikinci bir kilise inşa edilince kiliselerin adı " Çifte Kiliseler " olarak anılmaya başlanmış. Meryem Ana adına sunulan ilk kilise olması nedeniyle kilise ve çevresi dini bir merkez durumuna gelmiş.

  Yedi Uyuyanlar
  Bizans döneminde mezar kilisesi haline getirilmiş olan Yedi Uyuyanlar, Geç Roma imparatorlarından Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi Hıristiyan gencin Panayır Dağı eteklerinde sığındıkları mağara.

  Gençler bir gece uykuya daldıklarında Dacius’un polisleri buraya gelerek mağaranın ağzını koca kayalarla kaplatmışlar. Aradan aylar, yıllar geçmesine rağmen bu 7 genç ve köpeği karanlığa aldırmadan uyumaya devam etmişler. Bir sabah keçilerini otlatan bir çoban kayayı yerinden oynatınca, mağaraya ışık sızmış ve gençler uyanmış. Kente giden gençler Hıristiyan inancın hakim olduğunu öğrenince, yıllarca uyudukları mağara ve çevresi kutsal yer ilan edilip, saygı görmüş. 5. yüzyıldan itibaren de Hıristiyan mezarlığı ve dini merkez halini almış.

  St. Jean Bazilikası
  Bizans İmparatoru Justinyen'in 6. yüzyılda St. Jean adına yaptırdığı bazilika, Ayasuluk tepesinde yer alıyor. St. Jean'ın mezarının doğu tarafında rahiplerin oturdukları kısımlar var. Bu yapılar kiliseden yarım daire biçiminde ayrılıyor. İmparator Justinyen ile karısı Theodora'nın monogramları, mezar alanının kuzeyinde aziz resimlerinden oluşan fresklerin bulunduğu kilisenin restore edilen sütun başlıkları üzerinde yer alıyor.

  Bergama Kilisesi
  İncil'de adı geçen yedi kiliseden kesin olarak yeri bilinen tek kilise olan Bergama Kilisesi, 313-500 yılları arasında Hıristiyan aleminde önemli bir yere sahipmiş. Bergamalılar tarafından "Kızıl Avlu" diye adlandırılan bazilikaya "Serapien" (Serapis adlı tanrı için yapıldığından) deniliyor.

  Asansör
  Nesim Levi tarafından Mithatpaşa'nın üst kısmına çıkmak isteyenlere kolaylık sağlaması için yaptırılan asansör, İzmir'in önemli yapılarından biri. 1930'lu yıllarda tiyatro sahnesi, sinema salonu, gazinosu ve fotoğrafçısı bulunan Asansör binası, 1992’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından günün şartlarına uygun bir şekilde restore edilerek kültür kompleksi halini aldı. Yolunuz düşerse hem asansöre binebilir, hem de üst kısımda hoş bir yemek yiyebilirsiniz.

  Kemeraltı Çarşısı
  Eskinin gizemli tonoz ve kubbeli dükkanlarıyla modern iş merkezleri, mağazalar, sinemalar ve cafelerin birarada yer aldığı Kemeraltı’da her türlü zevke ve keseye uygun çok sayıda seçenek bulunuyor. Çarşıda geleneksel Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünleri, tombaklar, halı ve kilimler ve deri ürünlerinin her çeşidini bulmak mümkün.

  Teleferik Tesisleri
  Manzarasıyla gelenleri büyüleyen teleferik tesisleri spor ve doğa meraklıları için geniş olanaklar sunuyor. Tesislerde bulunan yamaç paraşütü ve özel tırmanma şeritleri sayesinde keyif ve heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

  Kuş Cenneti
  Kentin yanıbaşında koruma altına alınmış 8 bin hektarlık dev bir yaban hayat parkı. Adalar, sazlıklar, deltalar ve gözalabildiğine uzanan düzlüklerde 190'ı aşkın türde yüzlerce kuş barındırdığı için dünya çapında bir "kuş cenneti" sayılıyor.

  Kadifekale
  İzmir'in içinde, kente hakim bir tepedeki bu kale Helenistik, Roma ve Bizans izlerini taşıyor. Yüksekliği 20-25 metre olan duvarlarının uzunluğu eski dönemlerde 6 km.'yi buluyordu. Günümüzde çay bahçeleri ve olağanüstü kent manzaralarıyla ünlü bir gezinti yeri.

  Çakırağa Konağı
  Ege bölgesindeki ilk yapılışındaki mimari üslubu korunmuş ender konaklarından biri olan Çakırağa Konağı’nın 1761 tarihinde Şerif Aliağa tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. 3 katlı, dış sofalı, çift köşk odalıdır. Alt kat duvarları taş örgü diğer duvarları ahşap çatı içine dolma teknikle inşaa edilmiş.

  Taş döşemeli alt katta, hizmetli, nöbetçi, bekleme odaları ve ahır yer alıyor. Dik merdivenle çıkılan ara katta kışın kullanıldığı düşünülen alçak tavanlı odalar bulunuyor. Üst kat planı ara katta olduğu gibi açık sofalı, uzun dörtgendir. İki sekili iki çıkma ve iki köşk odalı.

  Saat Kulesi
  Çarpıcı görünümlü saat kulesi İzmir in sembolü olarak anılıyor. Konak Meydanı'nda yer alan bu ünlü Kule, 1901 yılında Sultan Abdulhamit'in tahta çıkışının 25.yıldönümü nedeniyle yaptırılmış.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  İzmirdeki kültür merkezlerinin adres ve telefon bilgileri

  Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi
  Mithatpaşa Caddesi No:92 Konak
  Tel:0.232. 445 29 19
  http:// akm.ege.edu.tr/

  Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi
  Mithatpaşa Caddesi No:112 Konak
  Tel:0.232. 446 06 64
  http:// web.deu.edu.tr/sabancikultur/

  Balçova Belediyesi Kültür Evi
  Korutürk Mahallesi Gonca Sokak No:1 Teleferik Son Durak
  Tel: 0.232. 445 47 65
  http:// www.balcova.bel.tr/etkinlikler.html

  Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Sanat Merkezi
  Fevzi Çakmak caddesi. no:38 Bornova
  Tel:0.232.388 29 64

  Karabağlar Bozyaka Kültür Merkezi
  Bozyaka Pazaryeri Üstü 3140 Sokak No:23/A
  Tel:0.232.414 76 54

  Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi

  Uğur Mumcu Caddesi No:29 Buca
  Tel: 0.232.420 02 32
  http:// www.buca.bel.tr/00300-048-070905.php

  Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi
  Gürsel Aksel Bulvarı, No: 43/C, Üçkuyular-izmir
  Tel:0 232 247 1 247
  http:// www.cizgelikedi.com

  Karşıyaka Belediyesi Ziya Gökalp Kültür Merkezi
  Bahçelievler mahallesi Gün Sazak sokak no: 329 Karşıyaka
  (Soğukkuyu Shell Benzin İstasyonu Yanı)
  Tel:0.232. 366 44 59

  Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi
  Kıbrıs Şehitleri Caddesi No.12/7
  Tel:0.232. 422 52 36- 463 43 46

  Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi
  İnönü Cd. No:2/1 Eşrefpaşa
  Tel: 0.232. 262 45 90

  Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi
  32 Sokak No: 4 ( Güzelyalı Parkı Yanı) Güzelyalı /İzmir
  Tel: (0232) 224 24 30 / 224 82 88

  Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi
  Huzur mahallesi Ulus sokak no: 2 Narlıdere - Şehitlik Karşısı
  Tel: 0.232.238 80 55

  Alman Kültür Merkezi - Goethe Enstitüsü
  Mithatpaşa Cad. No:907
  35290 Göztepe / İZMİR
  Tel: 0.232. 489 56 87
  Fax: 0.232. 425 14 14
  http:// www.goethe.de/ins/tr/izm/deindex.htm

  Fransız Kültür Merkezi
  Cumhuriyet Bulvarı No:152 Alsancak
  Tel: 0.232. 463 69 79
  http:// www.frkultur.com/

  Türk - Amerikan Derneği
  1379 Sokak No: 39 Alsancak
  Tel: 0.232.464 20 95
  http:// www.izmir-taa.org.tr/tur/etkinlik.htm

  Türk - İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği
  Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:58 Alsancak
  Tel: 0.232. 421 52 42 - 463 47 22
  http:// www.iicizm.org/tr/index.asp

  Kedi Kültür Sanat Merkezi
  Atatürk Caddesi 386/A, Alsancak / İzmir
  Tel / Fax: 0 (232) 464 99 35 - 464 98 35
  www. kedikultursanat.org

  Soyer Kültür Sanat Fabrikası
  Manas Bulvarı 613 Sok. No:10 Bornova
  Tel: 0.232. 486 34 00

  Çiğli Kipa Kültür Salonu
  Tel: 0.232. 398 72 67

  The British Council
  Tel: 0.232. 463 51 51

  Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi
  Anadolu Cad. No:40 Bayraklı 35010 İZMİR
  Tel: 0 232 444 8 666 / 123
  Faks: 0 232 461 35 48


  İzmir Kültür Merkezi
  Lozan Meydanı Atatürk Lisesi Yan Girişi / Alsancak
  Tel: 0 232 464 44 65

+ Yorum Gönder


izmirin kültürel özellikleri,  izmirin kültürel özellikleri nelerdir,  izmirin kültürel değerleri nelerdir,  izmirin kültürel değerleri,  izmirin eski kültür özellikleri,  izmirin kültür özellikleri