+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmirin Bergama İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Bergama İlçesi Tanıtımı
  İzmirin Bergama İlçesi


  Bergama, (Yunanca: Πέργαμος Pergamos) İzmir iline bağlı bir ilçedir. Bergama, Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olup, kendine toplam 114 köy ve 5 belde bağlıdır.Karesi Beyi tarafından fethedilen Bergama uzun süre Karesi Beyliği egemenliğinde kalmış daha sonra Osmanlı devletine bağlanmıştır.

  Coğrafi yapı [değiştir]
  İlçe, Ege Bölgesi'nin kuzeybatısında olup, 39°07 kuzey enleminde ve 27°12 doğu boylamında yer almaktadır. Kuzeyinde Madra Dağı, güneyinde Yunt Dağı, dağ silsileleri ile çevrili Bakırçay Havzası'nda kurulmuştur. Bakırçay Ovası'nın uzunluğu 45 km, genişliği yer yer 15-20 km arasında değişmektedir. İlçe merkezinin rakımı 68 metre, Akropol'deki rakımı 331 metredir. İlçenin İzmir'e ve komşu iller olan Manisa, Balıkesir gibi merkezlere olan uzaklığı 100 km civarındadır. İlçenin kuzeyinde Ayvalık, Burhaniye ve İvrindi, doğusunda Soma ve Kınık, güneyinde Manisa ve Aliağa, batısında da Dikili ilçesi bulunmaktadır. Güneybatısında Ege Denizi sahili yer almaktadır. İlçe, merkezi dahil olmak üzere, Zeytindağ, Yuntdağ, Göçbeyli, Turanlı ve Kozak bucakları olarak altı bucağa ayrılmıştır. Kozak bucağı, eskiden Karesi Sancağı'na bağlı bir ilçe idi.

  İklim
  Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi egemendir. Gündüz ve gece arasında sıcaklık farkı 15-20 derece arasındadır. Rüzgarlar yaz ve kış kuzeyden yıldız, kuzeydoğudan poyraz, kuzeybatıdan karayel eser. Lodos ve batı rüzgarları yağmur getirir. Yıllık yağış tutarı 600 mm3 civarındadır.

  Nüfus
  2008 Yılı Genel nüfus sayımına göre köyleriyle birlikte yaklaşık 120.000 şehir merkezi yaklaşık 65000 nüfusa sahiptir.Bergama sürekli göç veren bir şehirdir.Çok göç vermesine rağmen gerek nüfus bakımından gerekse yüzölçümü bakımndan Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biridir.

  Eğitim İlçede; 134 ilköğretim okulu, 15 orta öğretim kurumu bulunmaktadır. Bu okullarda 17366 öğrenci eğitim görmekte ve 959 öğretmen görev yapmaktadır. İlçe'nin yetkili eğitim iş kolu sendikası Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN)'dır bölgenin en iyi eğtim veren kurumu da Bergama 13 Nisan Anadolu Lisesidir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  İzmir ilinin bir ilçesi olan Bergama İzmir'in kuzeyinde bulunmaktadır. Toplam yüz ölçümü 1,688 km2 olan bu ilçe 114 köy ve 5 belde bağlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu bölgede genellikle Akdeniz iklimi egemendir.
+ Yorum Gönder