+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmirin Karaburun İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Karaburun İlçesi Tanıtımı
  İzmirin Karaburun İlçesi


  Karaburun, Ege Bölgesinde İzmir iline bağlı bir ilçedir. Karaburun Yarımadası'nda bulunan ilçenin 1 beldesi ve 13 köyü vardır. İlin en küçük ilçesidir.

  Karaburun ilçe merkezi Kaza, İskele, Burgaz Arkası, Bodrum olarak 4 ana kısıma ayrılmıştır. İskele kazanın balıkçı barınağının bulunduğu yerdir. Aynı zamanda da akşamları insanların yürüyüş yaptığı kordon boyudur. Burgaz arkası daha çok yazlık evlerin olduğu kesimdir. Bodrum ise ilçenin en işlek plajının bulunduğu kısımdır.

  Karaburun'da İskele'nin önünde Büyük Ada ve Burgaz Arkasına bakan Küçük Ada

  Konumu

  İzmir merkeze uzaklığı 106 km.'dir. Merkezi aynı adlı yarımadanın kuzey-doğusundadır.

  İç denize bakan tarafının karşı kıyısında Foça, Küçükbahçe (köy) tarafında Çeşme ilçeleri yer alır.

  İzmir yolu üzerinde bulunan Seferihisar ilçesi üzerinden ara bağlantılarla, doğrudan Kuşadası'na geçiş mümkündür.


  Ulaşım
  İzmir 'e bağlı Üçkuyular semtinden kalkan Karaburun otobüsleri vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır. 2007 yılında başlayan Üçkuyular - Karaburun İskele seferleri 2008 yılında durdurulmuştur. 2009 yılı itibariyle Foça - Karaburun Saipaltı yazlık haftasonu seferleri başlamıştır.

  Turizm

  Burgaz arkasından Büyük Ada
  Karaburun'un balık restoranlarının bulunduğu İskelesiHer ne kadar doğal zenginlikleri itibari ile tatil turizminin tüm imkânlarına sahip olsa da, turistler açısından tenha denilebilecek bir durumdadır. Bunda en büyük etmen olarak çok virajlı ve dar yollara sahip olması gösterilmektedir. Tabii ki bu girintili çıkıntılı kıyı şeridi virajlar yanında birçok irili ufaklı koyları da beraberinde getirmektedir.

  Karaburun konumu itibari ile açık denize baktığı için, suyun devirdaim içinde olması nedeniyle, temiz bir denize sahiptir. Kötü hava şartları sebebiyle dalgalı ve çalkantılı durumlar dışında, deniz çok berraktır. Dik dağlık yapısı gereği kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, su altı zenginliği açısından dikkat çekmektedir. Bu yapısı ile tüplü ve tüpsüz dalış meraklılarının ilgisini çekmektedir. Balıkçılık ile ilgilenenler için de birçok imkân sunmaktadır.

  Turizm sayfiye ağırlıklı olsa da, bahar aylarında açan yüzlerce çeşit çiçekler temiz hava ve doğa meraklılarını kendine çeker. Özellikle kelebek ve çiçek fotoğrafçılığı ve trekking ile ilgilenen yerli turistlerin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biridir Karaburun yöresi.

  Turist potansiyelini daha çok yazlığı olan yerli turistler oluşturmaktadır. Yabancı turistlere çok az rastlanmaktadır. Buna bağlı olarak yazlık eğlenceye yönelik tesisleri sınırlıdır. Özellikle İskele mevkiinde deniz kenarındaki balık restoranları ve birkaç kafe dışında fazla tesis yoktur.

  Yaz aylarında öğleden sonra başlayıp hava kararıncaya kadar hergün düzenli esen imbat rüzgarına sahiptir. Bu esinti ilçeye sıcak havalarda da serinlik verdiğinden kavurucu yaz aylarının rahat geçmesini sağlar. Bunun yanı sıra rüzgar sörfü meraklılarına bir ortam oluşturur.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  İzmir ilçesinin Karaburun en güzel ilçelerden biridir. Çok Şık ve tarihi yerleri bulunmaktadır. Hurma ve zeytinyağı gibi malzemeler yetişmektedir.
+ Yorum Gönder