+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmirin Karşıyaka İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Karşıyaka İlçesi Tanıtımı
  İzmirin Karşıyaka İlçesi  Karşıyaka, İzmir'in büyükşehir ilçelerinden biridir. İzmir Körfezi kıyısında, İzmir'in Kuzeyinde yer alır. Yamanlar Dağı'nın eteği ile denizin arasında kalan kısımda, eski adı "Kordelio" olan bir yerleşim yeridir. İzmir şehir merkezinin karşısında bulunması sebebiyle Karşıyaka adını almıştır. İlçenin doğusunda Bornova, güneyinde Bayraklı, batısında Çiğli, kuzeyinde Menemen ilçeleri yer almaktadır.

  Karşıyaka Körfezin kuzeyinde yaklaşık 84 km lik bir alana yerleşmiştir. Rakımı 1-700 metre arasında değişir. İlçe nüfusu 2008 yılı itibariyle 524.891'di fakat 2008 yılında Çıkarılan Belediye yasasıyla Bayraklı 'nın ilçe yapılmasıyla Karşıyaka 'nın şuanki nüfusu 296.000 civarındadır.

  İlçede Karşıyaka Spor Kulübü adıyla bir spor kulübü faaliyet göstermektedir. Bu kulüp tenis, futbol, basketbol, yelken, voleybol, karate, judo, masa tenisi, kürek, golf, atlı spor, rugby ve hokey alanlarında üstün başarı sergilemekte olan bir kulüptür.
 2. Merve
  Devamlı Üye

  İzmir in bir ilçesidir.İzmir Türkiye nin en büyük şehirlerinden biridir.İzmir Karşıyaka da üniversite bakımından eğitim çok iyidir.Bir sürü meşhur yemeği vardır. Yaklaşık 27 mahallesi vardır.
+ Yorum Gönder


izmir karşıyaka tanıtımı