+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmirin Kınık İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Kınık İlçesi Tanıtımı
  İzmirin Kınık İlçesi


  Kınık, İzmir'in 120 km kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. Kuzeyinde ve batısında Bergama; doğusunda ve güneyinde Manisa ili topraklarıyla çevrelenir.

  İlçenin yüzölçümü 436 km²’dir. 2 beldesi (Poyracık ve Yayakent) ve 29 köyü bulunmaktadır. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı’na göre toplam nüfusu 32.109’dur. Bu nüfusun 13.136’sı merkezde, 18.978’i belde ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçede 38 ilköğretim okulu, 4 orta öğretim kurumu bulunmakta; 4289 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 255 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede, 3 Sağlık ocağı, 9 Sağlık Evi, 1 Ana Çocuk Sağlığı hizmet vermektedir.

  İlçenin ekonomik yapısı tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.

  İlçe adını Oğuz Türkleri’nin Bozoklar kolunundan Denizhanın oğlu Kınık boyundan alır.Türkmen aşiretidi adıdır.< 1306 yılında Karesi Beyliği ile Türk dönemi başlamış, 1345 tarihinden sonra Orhan Gazi zamanında Osmanlı yönetimine girmiştir. Osmanlı yönetimine girene kadar alevi türkmen geleneğini sürdürmüşlerdir halada anadolunun bir çok noktasında asimile olmadan aynı geleneği sürdüren kınık boyu mevcuttur.İlçede Yıldırım Beyazıt Camii, İbrahim Ağazede Camii ve altı kemerli Su Kemeri önemli yapılardır.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Kınık İlçesi Resimleri

  zmirin-k-n-k-l-esi.jpg
+ Yorum Gönder


izmir kınık,  kınık,  IZMIR KINIK RESIMLERI,  kınık izmir