+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Manisa İlinin Akhisar İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Manisa İlinin Akhisar İlçesi Tanıtımı
  Manisa İlinin Akhisar İlçesi
  Akhisar, Ege Bölgesi'nde bulunan, Manisa iline bağlı bir ilçedir. 1.750 km²'lik arazisi ve 158.455 nüfusu ile (2008 yılı adrese dayalı sayım sistemine göre) Manisa ve Ege Bölgesi'nin en büyük ilçesidir. İstanbul-İzmir karayolu üzerinde İzmir'den 80, Bandırma'dan 190, İstanbul'dan da 470 kilometre mesafededir. Aynı zamanda Bandırma-İzmir demiryolu üzerindedir.

  İlçe merkez nüfusu 99.423 ile ilçe merkezi olarak Manisa'nın Turgutlu'dan sonra 2. büyük ilçesidir. Bölge halkının en büyük geçim kaynağı ünlü Akhisar zeytinidir. Köftesi ve fayton yapımı da meşhurdur.

  Akhisar'ın günümüzde canlı ve gelişmiş bir bölgesel ticaret merkezi olma niteliği, binlerce yıldan beri süregelen bir olgudur. Beş bin yıllık bir tarihe sahip olan Akhisar, antik çağlardan beri önemli yolların kavşağında, tanıklık ettiği birçok devir ve kültürü hazmederek, bu özelliğini korumuştur. Yeryüzünde paranın ilk kez kullanıldığı şehirlerden biri olan ve Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin (Thyateira)kurulmuş olduğu Akhisar, Osmanlı İmparatorluğu devrinde de büyük bir kaza merkezi olarak önemini korumuş, günümüzde kendisine bağlı 9 belde ve 86 köyüyle yine canlı bir bölgesel merkez olma özelliğini sürdürmektedir.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Akhisar İlçesi görselleri

  Akhisar_2.jpg
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Akhisar Manisa iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kent. Balıkesir - Sındırgı - Manisa şosesi ve demiryolu üzerindedir. Manisa'nın en önemli tarım ürünleri ve ticaret pazarlarından biridir. Yüzölçümü 1.980 km2, ilçe nüfusu 152.693, merkez nüfusu 81.572 (1997).
+ Yorum Gönder


akhisar,  akhisar vikipedi