+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Manisanın Salihli İçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Manisanın Salihli İçesi Tanıtımı
  Manisanın Salihli İçesi


  Salihli, Manisa ilinin genel nüfusu en kalabalık olan ilçesidir.

  Coğrafî Özellikler
  Salihli, Izmir-Ankara (E-96) karayolu ve İzmir-Uşak-Afyon demiryolu üzerindedir. Manisa il merkezine 72 km. ve İzmir il merkezine yaklaşık 96 km. uzaklıkta bulunan ilçe, batıdan Ahmetli, kuzeybatıdan Gölmarmara, kuzeyden Gördes ve Köprübaşı, kuzeydoğudan Demirci, doğudan Kula, güneydoğudan Alaşehir ve güneyden Ödemiş tarafından çevrilmiştir. Salihli ilçesi, güneyinde Bozdağlar Silsilesi, (3.157 m) kuzeyinde Gediz Ovası ile kaplı olup, ovanın kuzeyinde Dibek dağları (1.120 m), kuzeydoğusunda Üşümüş Dağları (2095 m) bulunmaktadır. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 98.108'dir. 1973'te 47.000 olan nüfusu 1990'da 70.861'e, 2000'de 83.137'ye, 2007'de 96.594'e çıkmıştır.

  2007 seçimlerine göre Salihli Manisa'nın toplam nüfus açısından en kalabalık ilçesidir. Merkez Nüfusu açısından ise Turgutlu'nun gerisinde kalarak 2. sıradadır.


  Salihli'nin diğer ilçelere uzaklıkları şu şekildedir:

  Salihli'nin diğer il merkezlerine uzaklıkları şu şekildedir:

  km '72'Manisa 103İzmir 110Balıkesir 140Uşak 140Denizli
  Salihli 72 96 144 120 110

  Alaşehir, Gümüş, Kurşunlu ve Sart çayları, Gediz nehrine karışarak İzmir'den Ege denizine dökülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi hüküm sürer. Gediz nehri üzerinde sulama, taşkından korunma, enerji ve balıkçılık yönünden faydalanılan Demirköprü Barajı bulunmaktadır. 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımı sonucuna göre kent merkezinin nüfusu 96.594,(Manisa ilçeleri arasında Turgutlu ve Akhisar'dan sonra 3. büyük ilçe) kasabaların (Adala, Durasıllı, Gökeyüp, Mersinli, Poyrazdamları, Sart, Taytan, Yılmaz) nufusu 145.762 dir köyleriyle beraber 260.600dür. Son nüfus sayımına göre Manisa ilinin en büyük ilçesidir . İl olma yönünde TBMM'ye yaptığı başvuru Manisa'nın diğer büyük ilçeleri ile değerlendirme aşamasındadır.

  Salihli UTC+2(EET),yaz saatiyle de UTC+3(EEST) saat dilimlerinde yer almaktadır.

  İklim
  Salihli'de Akdeniz İklimi hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 16 C dir(kış:3-4 C,yaz:17 C). İstisnalar haricinde sıcaklık yıl boyu +5 ila 30 C arasında seyretmektedir. Cephe sistemlerinin bazen fazlaca etkili olması durumunda bahar aylarında günde 4 mevsim yaşanabilmektedir. Şubat 1973'de 42 C gibi değerlerde ölçülebilmiştir. En yüksek nem ocak, şubat aylarında, en düşük nem ise, temmuz, ağustos aylarında ölçülmüştür. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm civarındadır.Akdeniz yağış rejiminde olması dolayısıyla yağışın %48'i kış,% 27'si ilkbahar,%8'i sonbahar,%7'si de yaz mevsiminde düşmektedir.Ancak bazı yaz aylarında hiç yağış düşmediğide görülebilmektedir.

  Tarih
  Yöre tarihinin çok eskilere dayandığı, baraj gölü yakınlarındaki Sindel ve Çarıklar köylerinin civarında bulunan fosil ayak izlerinden anlaşılmaktaysa da, bilinen en eski önemli yerleşim merkezi, Salihli’nin 7 km. kadar batısında yer alan Sardes’tir. M.Ö. 547 yılına kadar Lidya toprakları olan bölge, bu tarihte Perslerin eline geçmiş ve M.Ö. 334 yılına kadar Pers yönetiminde kalmıştır. Bu tarihten sonra sırayla Makedonya, Bergama, Roma ve Bizans egemenliğinde kalan yöre, 1300’lerin başında Saruhanoğulları’nın, 1400’de Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimine giren Sart, Aydın Sancağı’na bağlı bir kaza olmuştur. O tarihlerde Sart Kazası’na bağlı bir köy olan ve Veled-i Salih (Salihoğlu) adıyla anılan şimdiki ilçe merkezinin, zaman içinde Sart’a oranla daha hızlı bir gelişim göstererek 18. yüzyıl başlarında kasaba, 1872’de ise Saruhan Sancağı’na bağlı kaza olduğu belgelerden anlaşılıyor. 1927 yılında Saruhan Sancağı’nın adının değiştirilmesinden sonra Manisa’ya bağlı en büyük ilçelerden biri durumunda olan Salihli, 24 Haziran 1920–5 Eylül 1922 tarihleri arasında işgal altında kalmıştır.

  Ekonomi
  İlçe ekonomisi, tarım ve tarıma dayalı ticaret ve sanayi ağırlıktadır. Başlıca yetiştirilen tarımsal ürünler çekirdeksiz üzüm, buğday, arpa, pamuk, tütün ve mısırdır. Ayrıca çeşitli sebze ve meyve yetiştirilmekte olup, bunlardan Gökköy ve Allahdiyen köylerinde yetiştirilen kiraz çevrede "Napolyon" kiraz adıyla bilinir. Hayvancılık da, önemli gelir kaynağı olup, 2000'li yıllardan sonra besicilik sayısında artış görülmüştür.


  İlçe merkezindeki sanayi çarşısına ek olarak; Salihli-Alaşehir-Kula üçgeninde 111 hektarlık alan üzerinde kurulan Salihli Organize Sanayi Bölgesi'nin Salihli'nin ekonomik yaşamına önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

  İlçede birçoğu 2001'den sonra açımış 32 adet tuğla ve kiremit fabrikası, 2 adet un fabrikasi, 2 adet valeks fabrikası, 10 adet pamuk-çırçır fabrikası, 2 adet üzüm işleme tesisi, 2 adet yem fabrikası, 1 adet tüp fabrikası,1 adet salça fabrikası, 4 adet zeytinyağı fabrikası, 2 adet meşrubat fabrikası,2 adet salamura gıda fabrikası, 3 adet ham pamuk yağı fabrikası, 1 adet su şişeleme fabrikası, 1 adet maden suyu fabrikası ve 1 adet zımpara taşı fabrikası bulunmaktadır.İlçe topraklarında tuğla, kiremit hammaddesi içeren yatakları ile altın ve uranyum içeren cevher yatakları da vardır. Yeraltı zenginliklerinden maden suyu kaynakları, sıcak su kaynakları, kaplıca turizmi açısından yöresel önem taşır.

  Sıcak su kaynaklarının turizme dönüştürülmeye çalışıldığı Kurşunlu Kaplıcaları; romatizmal hastalıklar, siyatik, lumbago, kireçlenmelerde,nevrid, nevralji gibi hastalıklarda, kırık çıkık sekeleri, çeşitli cilt hastalıklarında, bazı kadın hastalıklarında, böbrek rahatsızlıkları ile taş ve kum dökümünde yarar sağlamaktadır. Ayrıca,bu sıcak su kaynakları sayesinde Salihli kentinin Jeotermal enerji ile ısıtılması projesi başlamış, kentin bir kısmına bağlanan sistem çalışmaları devam etmektedir.

  Ayrıca, Salihli'ye İhlas Holding tarafından 2009 yılında faaliyete geçecek,Türkiye'nin en büyük maden tesisi kurulması kararlaştırılmıştır. Mersindere köyü mevkiinde 111 milyon 541 bin(21 tonu altın) rezerve sahip bu alana kurulacak tesiste, altın, gümüş, krom, kurşun, çinko, titanyum, zirkonyum, magnezyum ve kuvars işlenecektir.

  Eğitim
  Salihli Sekine Evren Anadolu Lisesi Manisa'nın en eski anadolu lisesidir. Okulun yapılmasında 7. Cumhurbaşkanı Kenan EVREN ile ilçe Ticaret ve Sanayi Odasının büyük katkıları olmuştur. Sekine evren anadolu lisesi 150 kişilik erkek pansiyonu ile civar ilçe ve köylerden gelen öğrencilere barınma imkanı sağlar.

  Ayrıca 10 adet dershanesi olan Salihli bu sayı ile Manisa Merkez'i bile geçmektedir. Pek çok ünlü dershanenin şubeleri bazı il merkezlerinde bile yokken Salihli'de vardır.

  Salihli'de eğitim, sağlık ve kültür hizmetleri birçok komşu ilçeye de hizmet verir konumda olup bölgesel niteliktedir. C.B.Ü. Salihli Meslek Yüksekokulu, 2 özel okul ve 10 adet dershane ile Salihli, eğitimde iyi bir yerdedir. Salihli’de 92 okul ve 1 Meslek Yüksek Okulu mevcut olup 92 okulun açılımında 81 adet İlköğretim okulu 11 lise mevcuttur. 81 ilköğretim okulunda toplam öğrenci sayısı 19.880, öğretmen sayısı 793, derslik sayısı 1004’tür. 11 lisede öğrenci sayısı 6959 öğretmen sayısı 445 derslik 772’dir. Salihli ilköğretim okullarında derslik başına düşen öğrenci sayısı 27 öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 21’dir.

  Ulaşım
  Salihli'nin ulaşımdaki en büyük artısı İzmir-Ankara karayolu ve İzmir-Uşak (daha sonra doğu-güneydoğu hattıyla da bağlandı.) demir yolu üzerinde olmasıdır. İlçeye en yakın deniz ve hava limanları ise 96 km'lik uzaklıktaki İzmir'dedir. Civardaki köy ve kasabalara (bu köy ve kasabalara ait) minibüslerle günde birkaç kez sefer düzenlenmektedir. Ayrıca Salihli Güven Turizm İzmir'e her 20 dk.da bir sefer düzenlemekterdir.

  Kent içinde ise, Özel Halk Otobüsleri sürekli hareket halindedir. 4 tane numaralı hat bulunur

  Alışveriş
  Salihli'de 4 Simpaş, 1 Egem,2 şok, 2 DiaSA,2 Tansaş, 2 Pehlivanoğlu, 2 Girginler, 3 Bim mağazası bulunmaktadır. Ayrıca şehirde dünyaca ünlü eğlence ve alışveriş merkezi Tesco'nun Uzantısı olan Salihli Kipa bulunmaktadır. Şehrin Alışveriş ihtiyacının coğunluğu burdan karşılanmaktadır.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Manisanın Salihli İçesi Resimleri
  Manisanın Salihli İçesi.jpg
+ Yorum Gönder