+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Aydının Koçarlı İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Aydının Koçarlı İlçesi Tanıtımı
  Aydının Koçarlı İlçesi


  Koçarlı, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.

  Aydına 24 km uzaklıktadır,son on yılda köyden göç eden kişi sayısı artmıştır. İlçeye Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ögrenci yurdu kazandırılmıştır. Yüksek okulu vardır. Ancak ilçeye bağlı çakmar köyündedir. Aydın'ın şirin ilçelerinden biri olup geçim kaynağı daha ziyade çiftçiliktir. Ancak son yıllarda çiftçilerin yaşamakta olduğu sorunlar sebebiyle yeni arayışlar yeni yatırımlar ve ilçenin tanıtılmasına yönelik çalışmalar titizlikle yapılmaktadır. Öncelikle ilçe olmanın gereği olan yol ve alt yapı çalışmaları hızla devam etmektedir. İlçenin çehresindeki değişim artık farkedilir bir süreç izlemektedir. Yine saklı olan bir gerçek çam fıstığı üretimi ülkemiz genelinde bergamadan sonra ikinci kaliteli ürün olması özelliğini taşır.

  Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında bucak olan Koçarlı belediyelik iken Cumhuriyet İdaresinde yürürlüğe giren 1580 sayılı Kanun gereğince belediye kurulması için aranan nüfus şartı ve Koçarlı’nın o günkü nüfusunun da 2000’in altında olması nedeniyle bucak merkezi köy olmuş ve 1946 yılına kadar köy olarak kalmıştır. 1 Nisan 1946 yılında ilçe olmuş ve belediye teşkilatı kurulmuştur. İlçenin yüzölçümü 471 km² olup, rakımı 60 m.dir.

  Koçarlı ilçesi, ilin en eski yerleşim yerlerinden biri olup, özellikle pamuk ve zeytin ilçe ekonomisinin temelini teşkil eder. Hayvancılık, incir, kestane ve sera çiçeği yetiştiriciliği de gelişmiştir. Ayrıca tarım alet ve makineleri, salamurhane, zeytinyağı fabrikaları ile ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Orman köylerindeki halkın geçim kaynağı çam fıstığıdır. Bunun yanında pamuk, buğday, arpa, mısır, sebze, zeytin ve çeşitli meyveler ilçenin ekonomisini oluşturmaktadır
  Nüfus
  İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 37167'dir. Bunun 8927'si ilçe merkezinde, 28240'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 3 belde, 44 köy ve mahalleden oluşmaktadır.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Aydının Koçarlı İlçesi Resimleri

  Aydının Koçarlı İlçesi Resimleri1.jpgAydının Koçarlı İlçesi Resimleri2.jpg
+ Yorum Gönder