+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Aydının Buharkent İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Aydının Buharkent İlçesi Tanıtımı
  Aydının Buharkent İlçesi Tanıtımı

  Buharkent, Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin bir ilçesidir.

  Aydın il merkezinin 86 km doğusunda İzmir-Denizli karayolu üzerindedir. Sıcak suyu ve jeotermal enerji santraliyle ünlü bir ilçedir. Merkeze bağlı 8 köyü vardır. Kuyucak ilçesine bağlı bir bucak merkeziyken, 19 Haziran 1987'de 3392 sayılı kanunla ilçe merkezi haline getirildi.

  İlçe toprakları Menderes Vadisinde yer alır. Genelde düz olan toprakların kuzeyinde bulunan Karlıkdede Tepesi (1724 m) en yüksek noktasıdır. İlçe topraklarını, doğu-batı istikametinde akan Büyük Menderes sular.

  Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri pamuk, incir, üzüm, çiğit, buğday ve zeytindir. İlçede tarım ürünlerini işleyen atölyeler vardır. İlçe merkezinin doğusunda yer alan Kızıldere köyü yakınında bulunan jeotermal alanda, Türkiye'nin ilk jeotermal santralı kurulmuştur. 1984'ten beri elektrik enerjisi ve kuru buz üretilmektedir.

  İlçe merkezi Aydın-Denizli karayolu üzerinde kurulmuştur. Aydın-Denizli demiryolu ise, ilçenin güneyinden geçer. İlçe olmadan önce ismi Çubukdağ bucağı ve bucak merkezi Burhaniye iken, ilçe olurken jeotermal yataklarından dolayı Buharkent olarak değiştirilmiştir. İlçe belediyesi 1954'te kurulmuştur. Şu anki Belediye Başkanı Kadri Ölçenoğlu'dur.

  Nüfus
  İlçenin nüfusu 2007 ADNKS' ye göre 12527'dir. Bunun 6813' ü ilçe merkezinde, 5714'ü ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; ? belde, 8 köy ve ? mahalleden oluşmaktadır.

  Son yapılan sayımlara göre ise merkez nüfusu 7000'dir. 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Aydının Buharkent İlçesi Resimleri

  ayd-n-n-buharkent-l-esi-resimleri1.gifAydının Buharkent İlçesi Resimleri2.jpg
+ Yorum Gönder


buharkent,  aydın buharkent