+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Afyonkarahisarın Kızılören İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Afyonkarahisarın Kızılören İlçesi Tanıtımı
  Afyonkarahisarın Kızılören İlçesi


  Kızılören, Afyonkarahisar ilinin bir ilçesidir. Sandıklı'ya 26, Dinar'a 26 kilometre, Ankara asfaltına 3 km açıkta ve Afyonkarahisar'ın gelişmemiş bir ilçesidir.

  Maddi sıkıntılar nedeniyle özellikle Denizli olmak üzere çevre illere bir hayli göç vermiştir. Nufusu 2.600 civarındadır. Göçler genelde yurt dışına ve şehirlere olmaktadır. 1990 yılında ilçe olmuştur. Kendisine bağlı 4 köyle (Gülyazı, Ekinova, YeniBelkavak, Türkbelkavak) beraber Afyonkarahisar ilinin en küçük ilçesidir. Bu ilçe geçimini sanayileşme olmadıgı için hayvancılık ve çifçilikle idame ettirmektedir.

  Nüfus

  İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 4132 kişidir. Bunun 2556'si ilçe merkezinde, 1576'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

  İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 0 belde, 4 köy ve 2 mahalleden oluşmaktadır.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Afyonkarahisarın Kızılören İlçesi Görselleri
  afyonkarahisar-n-k-z-l-ren-l-esi-g-rselleri1.jpgafyonkarahisar-n-k-z-l-ren-l-esi-g-rselleri2.jpgafyonkarahisar-n-k-z-l-ren-l-esi-g-rselleri3.jpg
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Afyonkarahisar Kızılören İlçesi


  Afyonkarahisar-Antalya karayoluna 3 km'lik mesafede kurulmuş olan ilçe, il merkezine 87 km uzaklıktadır. 1990 yılında ilçe olmuştur. Tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynaklarıdır.

  İlçenin tarihî kuruluşu hakkında elimizde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak ilçe halkının yaşlıları arasında eskiden beri söylene gelen rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlere göre ilçemiz, Ankara-Antalya karayolu üzerinde bulunan Belediyeye ait akaryakıt istasyonunun bulunduğu Karapınar mevkiinde küçük bir köy olarak kurulmuştur. Halk, meydana gelen bir sel felâketinden sonra şu anda ilçenin bulunduğu alana göç etmiştir.

  İlçeye eskiden "Kızılviran" denirdi. Şu andaki adını (Kızılören) daha sonra almıştır.

  Kızılören, Afyonkarahisar ilinin güney batısında kurulmuş, kuzeyinde Sandıklı, güneyinde Dinar, batısında Akdağ, doğusunda Kumalar dağı bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1.111 metre yüksekliktedir.

  İlçenin nüfusu 22 Ekim 2000 genel nüfus sayımına göre 4.126'dır. Bunun 2.558'i ilçe merkezinde yaşamaktadır. Yüzölçümü ise 337 km²'dir.

  İlçede 2 ilköğretim okulu, 1 ortaöğretim okulu bulunmaktadır. Toplam 410 öğrenciye 31 öğretmenle hizmet verilmektedir. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce giyim, arıcılık, halk oyunları, okuma-yazma ve el sanatları kursları açılmaktadır.

  İlçedeki 20 yatak kapasiteli Sağlık Merkezi binası devlet-millet işbirliğiyle yapılmıştır. İlçede ayrıca sağlık hizmetlerinin sunulduğu 1 Merkez Sağlık Ocağı ile 2 Sağlık Evi bulunmaktadır.

  İlçe ve ilçeye bağlı köylerin geçim kaynağı genel olarak tarım ve tarıma dayalı hayvancılıktır. Sulu tarım yeterli düzeyde değildir. Çoklukla buğday ve arpa, haşhaş ekimi yapılmaktadır. İlçemizin merkez ve köylerinde, tarımla birlikte büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

  İlçe sınırları içerisinde, özel sektöre ait bir sanayi tesisi olarak, 70 civarında işçinin çalıştığı YETAŞ Mobilya Fabrikası bulunmaktadır.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yapılan konfeksiyon atölyesi, özel sektörü teşvik etmek için kiraya verilmiştir; yaklaşık olarak 40 işçi ile faaliyetine devam etmektedir. Ayrıca, ilçede el sanatları olarak halıcılık yapılmaktadır.

  İlçe merkezinde bulunan Ulu Cami ve korumaya alınan çınar ağacı görülmeye değer yerlerinden biridir. Şehir merkezinde tarihî evler de mevcuttur.

+ Yorum Gönder