+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Muğlanın Bodrum İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Muğlanın Bodrum İlçesi Tanıtımı
  Muğlanın Bodrum İlçesi Tanıtımı  Bodrum Türkiye'nin Ege Denizi kıyısında Muğla ili'ne bağlı turistik ilçe.
  İklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. 1970 yılından bu yana kar yağışı 2004 yılı Şubat ayında meydana gelmiş ve kar kalınlığı ortalama 5 cm'yi bulmuştur.

  Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum-Milas karayolunun batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile yörede " çeti " tabir edilen dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. İlçenin % 61.3’ü orman sayılan alanlardandır. İlçede düzenli akarsu yoktur. Mumcular Beldesinde bulunan Sulama Göleti ise sulama ve içmesuyu amaçlı kullanılmaktadır.

  Ulaşım
  Bodrum ayni zamanda uluslararasi bir de hava limanına sahiptir.Bodrum'a olan mesafesi 35 Km dir. Resmi adı Milas-Bodrum Havalimanı'dır. 1997 Yılında hizmete girmistir.Toplam 4.139.000m² kurulu alanı bulunan Milas-Bodrum Hava Limanında 16.500m² kapalı alana sahip 2 yolcu/yıl kapasiteli Dış Hatlar terminali ve 2.650 m² kapalı alana sahip 600.000 yolcu/yıl kapasiteli iç hatlar terminali olmak üzere toplam 17.336 m² terminal mevcuttur. Nisan ayinin basindan Ekim ayinin sonuna kadar Avrupa'nin ve Rusya'nin bir cok ulkesinden ucak seferleri bulunmaktadır.Yazın ozel jetlerin cokluguda dikkat cekmektedir. Bodrumda uc buyuk marina ve buyuk yolcu gemilerinin yanasabilecegi gemi yanasma iskelesi mevcuttur. Marinalarin ilk yapilani Bodrum merkezde bulunan Milta marinadir . İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve ucuncusu Yalikavak beldesinde bulunan Port Bodrum'dur.Gemi yanasma iskelesi 2007 yilinda hizmete girmisdir. Nisan ve Ekim aylarinda. Buyuk sandal gemileri ve haftanin uc gunude Istanbul'dan bisiklet ve yolcu tasiyan tarifeli yolcu gemisi gelmektedir.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Muğlanın Bodrum İlçesi Görseli


  Muğlanın Bodrum İlçesi 1.jpg

  Muğlanın Bodrum İlçesi Görseli1.jpg  Attached Thumbnails Attached Thumbnails mu-lan-n-bodrum-l-esi-g-rseli2.jpg  

 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Mugla Bodrum İlçesi


  1990 sayımına göre toplam nüfûsu 56.821 olup, 20.931’i ilçe merkezinde, 35.890’ı köylerde yaşamaktadır. İlçe toprakları Güllük Körfezi ile Gökova Körfezi arasında kalan bir yarımadadan meydana gelir. Yaran ve Pazar dağları topraklarını engebelendirir. Dağlar iğne yapraklı ağaçlarla kaplıdır. İlçe sınırları içinde irili ufaklı birçok ada vardır.

  Ekonomisi tarım ve turizme dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri Tütün, zeytin, mandalinadır. Turfanda sebze yetiştiriciliği gelişmiştir. Tavukçuluk halkın önemli geçim kaynaklarındandır. Orman yönünden zengin olduğundan ormancılık gelişmiştir. Köylerde halı ve kilim dokumacılığı yaygındır. Yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist ilçeye gider. Turistik tesis ve konaklama yerleri gün geçtikçe artmaktadır.

  İlçe merkezi yarımadanın Gökova Körfezine bakan güney kıyısında kurulmuştur. Şarkılara, şiirlere ve romanlara konu olan Bodrum, beyaz badanalı evleri, Rodos çiçekleriyle süslü sokakları, güzel sâhilleri ve denizi ile efsâne bir şehirdir. İlçe merkezine 108 km mesâfededir. Belediyesi 1905’te kurulmuştur.

+ Yorum Gönder