+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Ege Bölgesi Yeraltı Kaynakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ege Bölgesi Yeraltı Kaynakları
  Ege Bölgesi Yeraltı Kaynakları hakkında bilgi


  Ege Bölge’si yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengindir; ama madenlerin birçoğu İlkçağ’dan beri işletildiğinden, tükenmiştir. Bölgede yaygın olan linyit yatakları, Kütahya ve Soma yörelerinde toplanmıştır. Kütahya yöresindeki linyitlerin işletilmesi Kütahya-Balıkesir demiryolunun yapılmasıyla kolaylaşmıştır. İşletilen yataklardan biri Değirmisaz havzasıdır; Tunçbilek bölgesindeki yataklarsa daha önemlidir. Soma’dan da oldukça iyi nitelikli linyit kömürü çıkarılmaktadır. Demire katılarak çelik elde etmeye yarayan krom, Kütahya ve Balıkesir arasındaki yataklardan Çardı’da çıkarılırken, günümüzde bu ocak tükendiği için bırakılmış, onun yerine Dağardı ve Dursunbey dolaylarındaki ocaklar işletilmeye açılmıştır. Bölgedeki çok sayıda demir yatağının başlıcaları Edremit yöresinde, Ayvalık’ın güneyinde ve Simav çevresinde yer alır; Selçuk, Uşak ve Tire’de zımpara yatakları işletilir. Ayrıca çeşitli mermer, civa, bor, manganez yatakları vardır. Türkiye’nin en önemli maden suyu Afyon dolaylarında Kızılay tarafından işletilmekte İzmir’in Çamaltı tuzlalarından da Türkiye’nin toplam tuz ürünün 3/5’ü elde edilmektedir.
 2. Mesport
  Moderators

  Ege bölgesinin yeraltı kaynakları  LİNYİT : Türkiye’de linyitin en fazla çıkarıldığı ve en kaliteli linyitlerin bulunduğu bölgemizdir. Linyit yatakları fazla olduğu için termik santraller de fazladır.

  Bölgede Linyit; Manisa(Soma), Aydın, Muğla (Yatağan ), Kütahya (Tavşanlı,Tunçbilek, Seyit Ömer, Değirmisaz) ve Denizli çevresinde çıkarılmaktadır.

  Demir : Edremit (Kaz dağı) çevresinde çıkarılır.

  Bor Mineralleri : Kütahya-Emet

  Tuz : İzmir-Çamaltı Tuzlası

  Mermer : Afyon, Uşak, Denizli, Kütahya, Manisa çevresi

  Zımparataşı : İzmir ,Aydın, Muğla çevresi

  Altın : İzmir (Bergama), Uşak (Ulubey-Eşme)

  Jeotermel Enerji : Bölgede fay hatları geniş alan kapladığından jeotermal kaynaklar bakımından zengindir.

+ Yorum Gönder