+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Muğlanın Torba İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Muğlanın Torba İlçesi Tanıtımı
  Muğlanın Torba İlçesi Tanıtımı


  Torba, ormanlık bir bölgede olduğu için mavi ve yeşil renklerinin verdiği huzur ve sükuneti yaşatan seçkin bir yer..

  Torba'ya Bodrum'un en güzel mahallesi denilebilir.

  Bodrum belediyesinin bir mahallesi olarak görülmesine rağmen Torba, merkezden uzaklığıyla, sakinliğiyle; apayrı, kendine özgü, sevimli bir beldedir.

  Uzun kıyısı boyunca küçük pansiyonlar, barlar ve özel güneşlenme iskeleleri bulunmaktadır.

  Bu korunmalı limanın bir parçası olan Torba, yatçıların uğradıkları ve balıkçı yerli halkın yakaladıkları deniz ürünlerini boşaltabildikleri, ünlü ve sakin bir barınaktır. Ayrıca her gün bir feribot, henüz bozulmamış Güllük körfezinden karşıya geçerek, Didim'e gider; böylece bir yandan muhteşem Apollo Tapınağı seyredilirken, diğer yandan da hoş bir vapur seferi yapılmış olur.

  Buraya kadar anlatılanlardan başka, yarımada sahillerinden içerilerde, denizin getirdiklerinden yararlanamadıkları halde, kendilerine göre ayrı ayrı çekicilikleri olan sayısız köy vardır. Yahşi, Dereköy, Dağbelen gibi köylerde, terkedilmiş köylerin kalıntıları, manastırlar, antik kaya mezarları ve benzeri hazineler saklıdır.

  Geleneksel Türk misafirperverliğinin yarattığı hoşça vakit süresince alınan keyif, yüzlerce yıldan bu yana belki de hiç değişmeyen geleneksel köy yaşamının gözlendiği bu seyrekçe uğranılan köylere konuk olmak, yarımadayı ziyaret edenlerin kaçırmamaları gereken belkide en değerli yaşam deneyimidir.

  2500 yaşındaki Leleg kalıntıları, koyun doğu tarafında boy gösteren Bizans manastırı Torba’nın tarihteki yerini simgeler.

  Günümüzde Torba daha çok plajları, restoranları ve çevresinde yer alan Rixos, Blue Dreams, Samara, Club Milta Bodrum, Ora ve Onura gibi otelleriyle turistik bir işlev görmekte.

  Bodrum’a 10 dakika mesafedeki Torba’ya sürekli minübüs seferleri bulunmaktadır.

  Yıllardır Torba’da faaliyet gösteren Torba Sanatevi ve bu yıl yenilerek hizmete giren Kala Restaurant & Beach denize girmek, akşam yemeği yemek ve hatta gece geç saatlerde güzel müzikler dinleyerek barda vakit geçirmek için güzel alternatifler.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Muğlanın Torba İlçesi Görseller

  Muğlanın Torba İlçesi Tanıtımı2.jpgMuğlanın Torba İlçesi Tanıtımı1.jpg
+ Yorum Gönder