+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Karşıyaka Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İzmir Karşıyaka Hakkında Kısaca Bilgiler
  İzmir Karşıyaka

  İzmir Körfezi'nin kuzeyinde bulunan Karşıyaka, körfezi bir gerdanlık gibi süsler. Eski Karşıyaka'dan günümüze eser kalmasa da, tarihi yalılarından hala ayakta olanları tüm görkemiyle sahil boyunca sizi karşılamaya hazır bekler. Karşıyaka bir efsanedir aynı zamanda ve efsaneye göre Zeus'un; oğlu Tantalos'u Yamanlar Dağı'ndaki bir yarıktan içeri attırarak yarığı kapattığı söylenir. Tantalos'un mezar kalıntıları da Bayraklı sırtlarındadır. Zeus'un Tantalos'u attığı yarığın ise, Karşıyaka'ya 24 kilometre uzaklıktaki Karagöl olduğu söylenir.
  Karşıyaka, bugünkü adını almadan önce Cordelio olarak anılırdı. Haçlı ordularının baskınları sırasında Aslan Yürekli Richard'ın askerlerinin, komutanlarına olan sevgilerini göstermek için buraya "Cocur de Lion" adını verdikleri, Çakabey döneminde de "Karşı Sahil" anlamında "Karşı - Yaka" haliyle son şeklini aldığı söylenir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  İzmir'in ilçesinden biri olan Karşıyaka İzmir körfezinin kıyısında yer almaktadır. 495 km'lik yüz ölçümüne sahip olan karşıyaka ilçesi Yamanlar ve Sancaklı adlı köylere bağlıdır.
+ Yorum Gönder


karşıyaka hakkında bilgi,  izmir karşıyaka hakkında bilgi,  izmir karşıyaka hakkında kısa bilgi,  izmir karşıyaka hakkında,  karşıyaka ile ilgili bilgiler,  karşıyaka hakkında bilgiler