+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Bodrum Yalıkavak Resimleri Bodrum Yalıkavak Hakkında Herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bodrum Yalıkavak Resimleri Bodrum Yalıkavak Hakkında Herşey
  Yalıkavak Hakkında Bilgi  Yalıkavak, Ege Bölgesi'nde Muğla ilinin Bodrum ilçesinin bir beldesidir.

  Yalıkavak Bodrum'a 18 km uzaklıktadır. Yarımadanın kuzey doğusunda yer alır. Bodrum'dan Yalıkavak'a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir kömürcülük köyü olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günabatımları ve son yılarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar.


  Coğrafya

  Yalıkavak körfezi, Bodrum yarımadası'nın kuzey-batı köşesinde yer alır. Körfezin kuzey bölgesi, kuzeye dönük bir L harfi şeklindeki bir yarımadadır. Birkaç kayalık, sarp tepe dışında yükselti yoktur. Körfezin doğu ve güney bölümü ise nisbeten yüksek tepelerin etekleridir.

  Bitki örtüsü

  Körfezin kuzey bölgesi, denizden gelen sert rüzgarlara açıktır. Genel bitki örtüsü, kısa boylu, dikenli çalılıklardan oluşur.Ayrıca çok sayıda mandalina ve limon ağacıda bulunmaktadır.

  Tarihçe

  Yalıkavak körfezinde bugüne kadarki arkeolojik buluntularda, belirli bir yerleşim yeri saptanmamıştır. Arkeolojik buluntular, yerleşim yerinden çok, yaygın bir yapılanma gösterir. Bağımsız, tekil arkeolojik buluntular görülür. Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak'ın tarihinin M.Ö. 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır.
 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  Bodrum Yalıkavak Görseller


  bodrum-yal-kavak-g-rseller1.jpg

  bodrum-yal-kavak-g-rseller2.jpg
+ Yorum Gönder


bodrum yalıkavak,  bodrum yalikavak,  yalikavak bodrum,  ege bölgesi turistik yerleri,  yalikavak,  ege bölgesinin turistik yerleri