+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Manisa - Kibele Efsanesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Manisa - Kibele Efsanesi
  Kibele Efsanesi Hakkında Bilgi

  kibele.jpg

  Kibele

  Manisa Dağı’nın(Siplos’un) yamaçlarında ,geçmişi M.ö. 6-7 bin yıllarına kadar uzanan, Anadolunun en eski tanrıçası olan Kibele’nin tapınağı vardır.Doğurganlık,bereket tanrıçası olan Kibele’nin,Orta Doğu ve Batı dinlerinin hemen hepsini etkilediği biliniyor.Dilimizdeki <<kıble>> sözcüğünün de Arapça’ya,Kibele adından geçtiği sanılıyor.

  Efsaneye göre Kibele ,Attis adlı bir delikanlıya tutkundur.Attis’in bir kral kızı ile evleneceğini öğrenir.Düğüne baskın yapar.Orada bulunanların hepsini çıldırtır.Çıldıran Attis de kendi eliyle (e..) organlarını keser.Yere saçılan kanları toprağı bereketlendirir.

  Manisa’da yapılan Mesir bayramlarının,doğurganlık,bereket tanrıçaları olan Niobe ile Kibele’ye yapılan törenlerden geldiğini ileri sürenler vardır.
  Mesir Bayramı

  Manisa’da Mesir bayramı ,doğa’nın yeniden canlandığı mevsimde,15-23 nisan günleri arasında yapılır.Hafta boyunca Hafsa Sulta (Kanuni’nin annesi) camisi ile minarelerinden,kubbelerinden,jelatin kağıtlara sarılmış macunlar atılır,halk bunları kapışır.Macun 41 çeşit baharattan yapılır,özel bir kuruluş tarafından hazırlanır.

  Söylendiğine göre bu macunu XVI.yüzyıl ermiş bilginlerinden Merkez Efendi icat etmiş,1539’da yapılmaya başlanmış.Macunun bir çok hastalıklara,özellikle çocuğu olmayan kadınlara pek yararlı olduğu inalılır.
 2. Acil

  Manisa - Kibele Efsanesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kibele,  kibele tanrıçası,  KİBELE,  kibele heykeli