+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Bozdağlar nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bozdağlar nerededir
  Bozdağlar Hakkında Bilgi


  Bozdağlar, İzmir, Manisa ve Aydın illerinde yer alan dağ sırasıdır. Antik dönemlerdeki adı Tmolos'dur.

  İzmir ilinde Buca sırtlarından başlayarak, Kemalpaşa-Bayındır ilçeleri arasında devam eder, daha sonra Turgutlu, Salihli, Alaşehir ile Ödemiş, Kiraz ve Ödemiş, Kiraz ile Nazilli arasında yer alır.

  Birçok önemli zirveye ev sahipliği yapar; Kemalpaşa-Nif Dağı, Armutlu-Mahmut Dağı, Salihli, Bozdağ, Bozdağlar üzerinde yer alır. Bozdağ, 2159 metre ile Ege Bölgesi'nin en yüksek 2. tepesidir.

  1.150 metrede, dağın zirvesine en yakın yerleşim olan Bozdağ Beldesi'ne, İzmir'den iki ayrı yol izlenerek ulaşılabilir. Birinci yol, beldenin idari yönden bağlı olduğu Ödemiş İlçesi üzerindendir. Güneyde olduğu için kış aylarında açık olma olasılığı yüksek olan bu yol, tarihi bir yerleşim olan Birgi ile bir set gölü olan Gölcük üzerinden Bozdağ'a ulaşır. Kış koşullarının ağır geçtiği yıllarda buzlanma nedeniyle kapanan Kuzeydeki yol ise Salihli üzerinden Bozdağ'a ulaşır.

  Ülkemizin ve Ege Bölgesi'nin dağcılık ve yürüyüş faaliyetlerinde önemli bir merkez olan Bozdağlar, antik çağın iki önemli merkezi Sardes ile Efes arasında yer aldığından; çevresinde Hypaipa (Dadbey, Günlüce), Keltepe, Dioshieron (Pyrgion,Birgi), Yılanlıkale gibi önemli tarihi yerleşimleri ve askeri merkezleri barındırmaktadır.

  Köpük helvası ile meşhur olan Bozdağ Beldesi'nde 2006 kış sezonunda açılan 3 kayak pistine sahip modern bir kayak tesisi ile gerek belde merkezinde gerekse Gölcük Gölü çevresindeki diğer oteller, bölgenin konaklama ihtiyacını karşılamaktadır.

  Bozdağ zirvesi ve Keltepe gibi yükseltilerin çevresindeki çam, kestane, meşe ormanları içindeki Mermeroluk ve Gölcük piknik alanları ile yürüyüş, tırmanış parkurları doğaseverlerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.
 2. Acil

  Bozdağlar nerededir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder