+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Uşak isminin efsanesi,uşak ismini nerden almıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Uşak isminin efsanesi,uşak ismini nerden almıştır
  Uşak İsmini Nerden Almıştır

  Uşak İsmini Nerden Almıştır.jpg
  UŞAK İL İSMİ NEREDEN GELİYOR?

  Çocuk veya genç adının halk dilinden söylenişidir. Bazı rivayetlere göre ise uşak (ayınla söylenişi) aşık kelimesinden geldiği söylenmiştir
 2. Ziyaretçi

  Uşak kent adini alişi konusunda ben başka bir öykü animsiyorum. Ancak bu yorumumu okuyanlar kaynak göstermemi istemesinler. Bir arkadaş toplantisinda lise yillarinda şimdi kim olduğunu bile hatirlamadiğim bir kişi anlatmişti.
  ---orta asyadan anadoluya türk boylarinin göçleri sürerken uşak civarina gelen bir türkmen aşiretinden büyük bir aile; baba ve oğullari gelinleri kizlari ve torunlari ile uygun bir yere çadirlarini kurup mola verirler. Bir süre sonra baba uşak doğal yapisini pek beğenmez ve oğullarina çadirlari toplayip daha batiya doğru göçe devam isteğini belirtir. Aile toparlanir fakat oğullarindan birisi babasina alişilmadik bir biçimde asi gelir ve çadirini toplamaz. Baba bir oğlu ile gelinini ve birkaç torununu istemeye istemeye orada birakarak yolculuğuna devam eder.geride kalan oğul ailesi yanina yeni türkmen aişiretleri gelir ve onlara komşu 0larak oraya yarleşirler.
  Zamanla batiya giden baba geride kalan oğlunun yurt tuttuğu yerden bahsederken ''uşağimin kaldiği yer'' ifadesini kullandiği ve bu deyişten yörede kurulan kente uşak adinin verildiği.
  Bazi yerlerde uşşak sözcüğü kullanildiğini yadirgayarak gördüm. Uşşak musikide bir makam adidir ve uşak kenti ile bir ilgisi olmadiğini ve bu yakiştirmanin yanliş olduğunu saniyorum.
  Anadolu'da çeşitli yörelerde değişik tarhana tarifleri vardir. Uşak tarhanasinin binlerce sene önce türkmen aşiretlerince yapilan tarhananin aslini hiç değiştirmeden yapildiği söylenir.
  Meşhur uşak tarhanasi içinde sovan+biber (uşak'ta yetişen tarhanalik biber) taze nane+un+maya+tuz bu malzeme ile yapilan tarhana lezzetini başka yerde bulamazsiniz.;
  fevzi alparslan
+ Yorum Gönder


uşak isminin efsanesi,  uşak şehri ismini nerden almıştır,  uşak ilinin adı nereden gelmiştir