+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Foça Athena Tapınağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Foça Athena Tapınağı
  İzmir Foça Athena Tapınağı


  Athena-Tapınağı.jpg


  Batı Anadolu’nun 12 İyon kentinden biri olan Phoka kentinin ana tanrıçası olan Athena adına M.Ö. 590-580 yıllarında yapımına başlanan İyon düzeyindeki tapınak türünün erken örneklerinden biridir. Tüf taşından yapılmış sütunları, beşik çatı sistemini taşımaktadır. Athena tapınağının kazısı 1998-1999 kazı sezonunda başlamış ve halen devam etmektedir. Tapınak Phokaia’nın merkezinde ve şehre hakim bir konumdadır. Ana girişi doğuya bakmaktadır. Doğu yüzünün önünde de Athena’ya getirilen sunuların bırakıldığı bir sunak vardı. Tapınağın çevresi güzel bir podyum duvarı ile çevrilmekteydi.

  Şu anki kazılarda bu podyum duvarının ortaya çıkarılması için çalışılmaktadır. Podyum duvarının üzerinde pek çok tapınak mimari parçaları da buunmuştur. Ayırıca Athena Kutsal Alanı 17 ve 18 yy’larda yaşam mekanı olarak kullanılmıştır. Bu döneme ait pek çok mimari ve seramik buluntular da ele geçirilmiştir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Dünyanın en eski tapınaklarından biri olan Athena Tapınağı, yapıldıktan 800 yıl sonra meydana gelen büyük bir deprem sonucu toprağa gömülmüştü ancak yapılan arkeolojik kazılar sonucu yeniden gün yüzüne çıkarılan kent kendi yerinde en güzel haliyle ziyaretçilerini selamlıyor.
+ Yorum Gönder