+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Çeşme’nin Tarihi Yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Çeşme’nin Tarihi Yerleri
  İzmir Çeşme


  Çeşme’ de son yıllarda yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgede Neolitik Çağdan itibaren yerleşim olduğunu göstermiştir. Çeşme İlçesi, Sakarya Mahallesi Bozalan Mevkiinde Neolitik; Germiyan Yalısında Kalkolitik ve Miken Dönemi; Boyalık Mevkiinde Tunç Dönemi, Bağlararası Mevkiinde Tunç Dönemi, Eski Çeşme Köyünde Beylikler ve Osmanlı Dönemi, Ildırı Köyünde, Reisdere Mahallesindeki buluntu veya kalıntıları Çeşme İlçesinin yaklaşık olarak sekizbin yıldır yerleşime sahne olduğunu göstermiştir.

  Çeşme İlçesi, Ildırı Köyünde yer alan Erythrai antik kenti; M.Ö. birinci binde İonia Bölgesinin 12 önemli şehrinin bir araya gelmesi ile kurulan Panionion Birliğinin önde gelen üyesi olmuş, Atina şehir devletinin öncülüğünde kurulan Attik-Delos Deniz birliğine de her yıl önemli miktarda maddi katkıda bulunmuştur.
 2. Zahra
  Üye

  İzmirin bir ilçesi olan Çeşme, Doğudan Ege Denizine kıyısı olan bir yerdir. Giritliler tarafından kurulmuş ve ilçede görülmeye değer tarihi zenginlikler bulunmaktadır. İç ve Dış Turizm açısından Ülkemizin sayılı bölgelerindendir ve ilçede Ekonomiyi genellikle Turizm belirler.
+ Yorum Gönder