+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Buca Eski Amerikan Koleji Saat Kulesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Buca Eski Amerikan Koleji Saat Kulesi
  İzmir Buca Eski Amerikan Koleji Saat Kulesi  Eski-Amerikan-Koleji-Saat-Kulesi.jpg

  Şimdiki adıyla Şirinyer eski adı Kızılçullu olan bölgenin güneyinde Meles çayına bakan arazide 1912′de Amerikalılar tarafından yaptırılan ve yıllarca Amerikan Erkek Lisesi olarak kullanılan bu okul, İzmirli Levanten ailelerin okuduğu o dönemdeki sayılı okullar arasındaydı. Cumhuriyetin ilanından sonra bu okul Köy Enstitüsü olarak hizmet verdi. 1953 yılı sonlarında da Nato’ya devredilmiştir.

  Kolej dikdörtgen planlı olarak zemin dışında iki katlıdır. Ayrıca köşelerdeki dikdörtgen dört bölümlü dışa çıkıntılı kule görünümlü bölümlerin arasına bir de çatı katı yerleştirilmiştir. Bu yapının giriş kapısı dört katlı dikdörtgen kule şeklinde olup, dışarıya doğru taşırılmıştır. Kulenin katları arasında enine silmeler bulunmaktadır. Yuvarlak kemerli giriş kapısının üzerindeki iki katta ince uzun dikdörtgen pencereler bulunmaktadır. Üzeri balkonla sonuçlanan dördüncü katın üzerine yuvarlak kadranlı bir saat yerleştirilmiştir.  Ayrıca Buca’da Sivil Mimari Örneklerinden; George King Forbes, Gout, Prenses Borghese, Kont Dr.Aliberti, De Jongh, Dimostanis Baltacı Malikâneleri de bulunmaktadır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Buca İzmire bağlı Metropol şehirlerden biridir ve aynı zaman da İzmirin en kalabalık ilçesidir. İlçenin çevresinde bulunan tepeler ve ovalar bitki örtüsü bakımından çok zengindir. İlçe düz ve ovalık bir yapıya sahiptir.
+ Yorum Gönder