+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Buca’nın Coğrafi Yapısı ve özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Buca’nın Coğrafi Yapısı ve özellikleri nelerdir
  İzmir Buca’nın Coğrafi Yapısı ve Özellikleri

  İlçenin Konumu: Ege Bölgesi’nde, İzmir İline bağlı bir ilçe olan Buca, kuzeyinde Bornova, doğusunda Kemalpaşa, güneydoğusunda Torbalı, güney ve güneybatısında da Konak ilçesi ile çevrilidir.

  Yeryüzü Şekilleri: Buca Nif Dağı’nın güney eteklerinde hafif engebeli bir arazide kurulmuştur. İlçe topraklarındaki Tıngırtepe, Zeytintepe, Koşutepesi ve Karacaağaç tepeleri belli başlı yükseltilerdir. Bunun dışında kalan alanlar oldukça düz tarım alanlarıdır.

  Nif Dağı’ndan kaynaklanan Melez Çayı Halkapınar’da denize dökülürken ilçe topraklarını da sulamaktadır.

  Nüfusu: Buca, bugün nüfus artışı yönünden Türkiye’nin en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer almaktadır. Son nüfus sayımına göre 1990 yılında 1980 yılına göre %97’lik artış oranı ile metropol düzeyde en hızlı gelişen ilçe olmuştur. İlçeye göç günümüzde de sürmektedir. 1950’li yıllarda doğudan batıya doğru başlayan göçler, Buca’yı da etkisi altına almıştır. Ayrıca ilçede Evka 1, İzkent, Ege-Koop, Buca Koop konutlarının bulunması ve birçok fakültenin kurulması ilçeye göçü son yıllarda daha da hızlandırmıştır. 1990 yılında 203.383, 1997 yılı itibarıyla 285.250 olan nüfus 2008 yılında 401.000′e kadar ulaşmııştır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  İzmire bağlı olan Buca Türkiyenin Metropol ilçelerinden biri olmakla beraber Türkiye de nüfusu en fazla olan İlçelerden biridir. Nif Dağının Güneyinde kurulmuş olan bu ilçe Toprak bakımından ve vadilerden dolayı çok zengin alanlara sahiptir. Burası ayrıca her yıl Spor etkinlikleri düzenlenen bir yerdir.
+ Yorum Gönder