+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Beydağ ekonomisi hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Beydağ ekonomisi hakkında
  İzmir Beydağ Ekonomisi Hakkında Genel Bilgi


  Beydağ halkının büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Bölge toprağı çok verimli olmasından ve iklim koşullarının da uygunluğu nedeniyle aynı topraktan bir yılda iki – üç ürün elde edilebilmektedir. Hayvancılık ise; daha çok ovada ve merkezde büyükbaş hayvancılık başta olmak üzere, küçükbaş hayvanda beslenmektedir. Tarım ve hayvancılıkta aile ziraatı özelliği göze çarpar. Ziraatta modern aletler kullanılır. Birçok yöreye göre gerek tarımda gerekse hayvancılıkta daha bilinçli çalışma yapılır.

  Tarımsal ekonomide en önemli yeri kestane, incir ve zeytin almaktadır. İlçemizde yıllık 2500 ton kestane, 1500 ton incir,750 ton zeytinyağı üretilmektedir. Ayrıca Halıköy’ün Ovacık yaylasında 1000 tona yakın barbunya yetiştirilmektedir. Hayvancılığın hızla geliştiği ilçemizde, ovamızın büyük bir bölümü hayvan yemi olarak kullanılan silajlık mısır ekilidir. Bunu yanında meşhur patatesimiz, karpuz, domates ve biberimizde çiftçimizin önemli gelir kaynaklarıdır.

  Son 10 yıldır hayvancılık halkımızın en önemli gelir kaynağı durumundadır. Özellikle büyükbaş hayvancılık modern tesisleriyle her geçen gün gelişerek, büyümektedir. Günlük ortalama 50 ton civarında süt toplanarak mandıralara satılır. Sanayisinde en önemli yeri zincir fabrikaları alır. Bu fabrikalarımızda hayvan besi zinciri, kar zinciri ve çivi üretilir. Yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayan bu tesislerin ilçemize önemli ekonomik katkı sağlar.

  Bir zamanlar maden kasabası olan ilçemiz, Etibank Halıköy maden işletmesinin 1994 yılında kapatılmasıyla, ilçemiz ekonomisi kötü yönde etkilenmiştir. 2007 yılında özelleştirilen tesislerde antimuan madeni çıkartılmakta ve 50 kişiye istihdam sağlamaktadır.

  Küçük el sanatları da oldukça gelişmiş, marangozluk, terzilik, ayakkabı imalatı, demir doğramacılığı ve çilingirlik başta gelmektedir. Çok çalışkan olan Beydağlı kadınlar, tarım ve hayvancılığın dışında kalan zamanlarda iğne oyası ile dantel işleyerek ev ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.
 2. Acil

  İzmir Beydağ ekonomisi hakkında isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder