+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Bergama’nın Coğrafi Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Bergama’nın Coğrafi Özellikleri
  İzmir Bergama’nın Coğrafi Özellikleri Hakkında Bilgi


  Yüzölçümü 1573 km/2

  İlimize Uzaklığı 107 Km.

  Nüfusu 100.801 (59.366 Merkez, 41.435 Beldeler ve köyler)

  Rakımı Merkezde:68-Akrapol de : 331 m.dir.

  İklimi Marmara ve Ege Bölgesinin ikliminin birleşimidir Yazları sıcak ve kurak kışları ilik ve yağışlı

  İzmir Bergama İlçenin Konumu: Bergama; Bakırcay’ın kuzeyinde, antik Pergamon kentinin yer aldığı yamaç üzerinde kurulmuştur. İlçeye bağlı (Göçbeyli, Ayazkent, Zeytindağ, Yenikent, Bölçek) 5 Belde ve 114 köyü bulunmaktadır.

  İzmir Bergama Yeryüzü Şekilleri: İlçenin kuzey kesimi ormanla kaplıdır. (Kozak Dağı ve yaylası) Güney kesimleri ise ovalıktır.

  Akarsular/Göller: Kozak yaylasıdır. Bakırçay havzasında bulunan aynı adlı Bakırçay nehri 128 km uzunluğundadır. Doğuda Ömerdağ, kuzeyde Madra, güneyde Yunt Dağı’ndan gelen kollarla oluşan Bakırçay, Çandarlı körfezinden denize dökülür. Ana kolları dağlardan geçen, genel olarak dik ve derin vadiler açmıştır. Bakırçay geniş tabanlı alüvyal bir yatak içinde akmaktadır.

  Dağlar/Ovalar: Yunt ve Madra dağları sönmüş yanardağdır. Mağma’dan fışkıran ve püsküren çeşitli yapıdaki lavların yığılmasından olumuştur. Kuzeyde Edremit, güneyde Bakırçay olukları arasında yükselen Madra dağı, kubbe şeklindedir, Çevresi akarsularla parçalanmış olan dağın güneyi 500-1000 m yükseltisi.

  Bergama, Bakırcay’ın kuzeyinde, antik Pergamon kentinin yer aldığı yamaç üzerinde kurulmuştur. İlçemize bağlı (Göçbeyli, Ayazkent, Zeytindağ, Yenikent, Bölçek) 5 Beldesi ve 114 köyü bulunmaktadır.

  Bergama Belediyeleri ve Nüfusları: Ayaskent (1485),Bölcek (1594), Göçbeyli (1852),Yenikent (1201), Zeytindağ (3448)

  Bergama Mahalleleri: Toplam 18 mahallesi bulunmaktadır. Bunlar; Atatürk, Atmaca, Bahçelievler, Barbaros, Ertuğrul, Fatih, Fevzipaşa, Gaziosmanpaşa, Gazipaşa, İnkilap, İslamsaray, Kurtuluş, Maltepe, Selçuk, Talatpaşa, Turabey, Ulacami ve Zafer mahalleleridir.

  Bergama Köyleri : Bergama’nın merkeze bağlı 44, Göçbeyli’ye bağlı 14, Kozak’a bağlı 16, Turanlı’ya bağlı 20, Yuntdağ’a bağlı 12, Zeytindağ’a bağlı 8 olmak üzere toplam 114 köyü bulunmaktadır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  İzmir Bergama'nın yaklaşık 1600 m kare gibi bir yüz ölçümü vardır nüfusu fazladır iklimi Marmara ve Ege bölgesinin iklimi ile paralellik göstermektedir.
+ Yorum Gönder


bergamanın coğrafi özellikleri,  bergamanın yeryüzü şekilleri,  bergama zeytindag ozellikleri